Sürdürülebilir bir akıllı kent için akıllı kampüs uygulaması: Akıllı otopark
Smart campus application for a sustainable smart city: Smart parking
- Tez No: 768382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTAN ALAYBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada kent nüfusunun önümüzdeki 30 yıl sürecinde hızla artacağı değerlendirilirken dünyada ve Türkiye'de birçok kent yönetimi vatandaşlarının yaşam kalitesini ve refahını sağlamak için çeşitli adımlar atmaktadır. Fakat yapılan bu çalışmaların yüksek maliyetleri bulmasının yanısıra akıllı kent kapsamında faydalı olup olmayacağı konusunda ise risk alınmaktadır. Bu kapsamda bu sorunlarla karşılaşmamak için küçük bir kent niteliği taşıyan ve akıllı uygulamaları kullanarak sonuçlarının gözlemlenebileceği bir model olarak üniversite kampüsleri tam bir laboratuvar görevi görmektedir. Çalışmada“smart”kavramını esas alarak akıllı kentlere entegre edilebilecek fakat öncelikle akıllı kampüslerde kullanabileceğimiz bir uygulama olan akıllı otopark sistemi tasarlanmıştır. Böylelikle uzun vadede çağımızın en büyük sorunlarından biri olan fosil yakıt tüketimi ve karbon salınımını en aza indirmek ayrıca zaman yönetimini ve ekonomik kaybı da en aza indirmek hedeflerimiz arasındadır.
Özet (Çeviri)
While it is considered that the urban population in the world will increase rapidly in the next 30 years, many city administrations in the world and in Turkey are taking various steps to ensure the quality of life and welfare of their citizens. However, in addition to the high costs of these studies, risks are taken as to whether they will be beneficial within the scope of the smart city. In this context, in order not to encounter these problems, university campuses serve as a laboratory, which is a small city and a model where the results can be observed by using smart applications. In the study, a smart parking system, an application that can be integrated into smart cities but primarily used in smart campuses, has been designed based on the concept of“smart”. Thus, minimizing fossil fuel consumption and carbon emissions, which are one of the biggest problems of our age in the long run, as well as minimizing time management and economic loss are among our goals.