Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde triptofan metabolizması ve pd1/pdl1 sinyal yolunda görevli moleküller arası ilişkisinin incelenmesi
Investigation of intermolecular relationship between tryptophan metabolism and pd1/pdl1 signaling pathway in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 783588
  2. Yazar: MEHMET TOLGAHAN HAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Triptofan metabolizması solid organ kanserlerinde immün baskılayıcı etkisi gösterilmeye başlanmış olup yüksek IDO1 enzim aktivitesine bağlı T hücre regülasyonunu bozarken eş zamanlı PD-1 yüksek ekspresyonu literatürde bildirilmiştir. Çalışmamızda bu moleküllerin KHDAK'lı olgularda değerlendirilmesi amaçlanmış olup, 70 KHDAK ve 72 sağlıklı kontrolden oluşan örneklemde metabolit düzeyleri Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPCL), soluble düzeyleri ELISA, IDO1 gen anlatımı qPCR ve IDO1 rs10089084 gen varyantı PCR-RFLP yöntemiyle tespit edilmiştir. Kategorik değişkenler için ki-kare, numerik değişkenler için ise Mann Whitney U, t-testi ve Spearman Korelasyonu kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. KHDAK grubunda triptofan ve kinürenin düzeyleri kontrole göre düşük olarak tespit edilmiştir (sırasıyla, p0.05; p=0.05). Triptofan/IDO arasında orta-iyi düzeyde pozitif korelasyon (r=0,559; p=0,02), PD-L1/kinürenin arasında orta-iyi düzeyde pozitif korelasyon (r=0,566; p=0,018) tespit edilmiştir. G alleli taşıyan hastalarda kontrollere göre TRP düzeyleri düşük ve erken evre tümörlü hastalarda geç evre tümörlü hastalara göre yüksek olarak tespit edilmiştir (sırasıyla p=0,0001; p=0.05). Triptofan ve kinürininin ROC curve analiz sonuçlarında yüksek spesifite/sensivite'de KHDAK'ı kontrolden ayırabildiği tespit edilmiştir (p>0.001). Triptofan ve kinürininin KHDAK için bağımsız bir risk faktörü olabileceği, IDO/PD-1 için tespit ettiğimiz korelasyonlar ve IDO1 rs10089084 G allel taşıyıcılığının ise histopatolojik süreçle yakın ilişkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The immunosuppressive effect of tryptophan metabolism has begun to be demonstrated in solid organ cancers, and while high IDO1 enzyme activity-related T cell regulation is disrupted, simultaneous high expression of PD-1 has been reported in the literature. In our study, it was aimed to evaluate these molecules in patients with NSCLC, and metabolite levels were determined by High Pressure Liquid Chromatography (HPCL), soluble levels by ELISA, IDO1 gene expression qPCR and IDO1 rs10089084 gene variant by PCR-RFLP method in a sample of 70 NSCLC and 72 healthy controls. Statistical analyzes were performed using chi-square for categorical variables and Mann Whitney U, t-test and Spearman Correlation for numerical variables. Tryptophan and kynurenine levels were found to be lower in NSCLC group compared to control (p0.05, p=0.05, respectively). Moderate-good positive correlation was found between tryptophan/IDO (r=0.559; p=0.02), and moderate-good positive correlation between PD-L1/kynurenine (r=0.566; p=0.018). TRP levels were found to be lower in patients with G allele compared to controls, and higher in patients with early-stage tumors than in patients with late-stage tumors (p=0.0001; p=0.05, respectively). It was determined that tryptophan and quinuria can distinguish NSCLC from control with high specificity/sensitivity in ROC curve analysis results (p>0.001). We think that tryptophan and quinuria may be an independent risk factor for NSCLC, the correlations we have found for IDO/PD-1 and the IDO1 rs10089084 G allele carriage are closely related to the histopathological process.