New product design with sustainability driven quality function deployment reinforced by patent mining
Patent madenciliği ile güçlendirilmiş sürdürülebilirlik odaklı kalite fonksiyon göçerimi ile yeni ürün tasarımı
- Tez No: 783590
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz iş ortamında şirketler, yalnızca müşteri beklentilerini değil aynı zamanda sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılayacak sistematik bir yeni ürün geliştirme sürecine ihtiyaç duymaktadırlar. Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG), müşteri beklentilerini ürün karakteristiklerine ve üretim parametrelerine dönüştürmek için kullanılan yapısal bir yaklaşımdır. Ayrıca firmalar, rekabetçi piyasa koşullarında hayatlarını sürdürebilmek için teknolojik gelişmeleri ürün ve üretim süreçlerine uyarlamak zorundadırlar. Teknolojik gelişmelerden haberdar olmanın en güvenilir yolu ilgili patentleri takip etmektir. Ancak patentlerin fazla olması takip etmeyi zorlaştırmaktadır. Patent madenciliği, ilgili patentlere ulaşmak ve onlardan fayda sağlamak için etkili bir yoldur. Bu çalışmada, ürünün sürdürülebilirlik gerekliliklerinin müşteri beklentileri ile entegre edilebilmesi için“Patent madenciliği ile güçlendirilmiş sürdürülebilirlik odaklı KFG ile yeni ürün tasarımı”isimli yeni bir metodoloji önerilmiştir. Sürdürülebilirlik, ekonomik, sosyal ve çevresel konular olmak üzere üç boyut olarak ele alınmaktadır. Önerilen metodolojide, Kalite evi (HoQ) olarak adlandırılan KFG'nin ilk matrisi, sürdürülebilirlik gerekliliklerini tanımlayarak genişletilmiştir. HoQ matrisindeki ihtiyaçların önem derecesini belirlemek için AHP kullanılmıştır. Girdilerin kalitesini ve kapsayıcılığını artırmak için KFG'nin üçüncü matrisi olan süreç planlama matrisine bi ara aşama enjekte edilmiştir. Ara aşamada, kritik olarak belirlenen süreçlere yönelik olarak patent madenciliği çalışması yapılması önerilmiştir. Önerilen yönteme ilişkin vaka çalışması, F-16 uçağının yatay stabilizatöründe yapılmıştır. KFG'nin dört aşaması da gerçekleştirilmiştir, literatürde dört aşamalı çok az çalışma bulunmaktadır. Stabilizatör parçaları için kompozit malzeme teknolojisine ilişkin patent madenciliği çalışması yapılmıştır. Küme etiketlerini tanımlamak için Lingo kümeleme algoritması kullanılmıştır. Parçanın ürün tasarımı yapılarak, Türk Hava Kuvvetleri'nin yerlilik ve milliyet oranının artmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, companies need a systematic new product development process that is not only a customer expectations but also sustainability requirements in a short time. QFD is a structural approach to deploy the customer expectations to the product characteristics and production parameters. Besides this, companies should adopt technological developments to their product and production process for maintaining their lives under competitive market conditions. The most reliable and safety way to be aware of the technological developments is to keep track the related patents. But the abundance of patents makes them difficult to track. Patent mining is an effective way to reach the related patents and benefit them. In this study, a new methodology is proposed for integrating sustainability requirements of product besides customer expectations named“New product design with sustainability driven QFD reinforced by patent mining”. Sustainability is considered as three dimensions; economic, social and environmental issues. In the proposed methodology, the first matrix of QFD called house of quality (HoQ) is expanded by defining sustainability requirements. AHP is carried out to determine the importance degree of requirements in the HoQ matrix. An intermediate stage is injected into the process planning matrix, the third matrix of QFD, to increase the quality and inclusiveness of the inputs. In the intermediate stage, it is suggested to carry out a patent mining study for the critical processes. The case study on a proposed methodology is implemented on the horizontal stabilizer of the F-16 aircraft. Four stages of QFD are carried out that there are very few studies in the literature that do this. A patent mining study is applied to composite material technology for stabilizer parts. Lingo clustering algorithm was used to identify cluster labels. It is aimed to contribute to the increase of the locality and nationality ratio of the Turkish Air Force by making the product design of this part.