Postlingual işitme kayıplı koklear implant kullanan yetişkin bireylerin temporal işitsel işlemleme becerilerinin incelenmesi
Investigation of temporal auditory processing skills of adults using cochlear implants with postlingual hearing loss
  1. Tez No: 783589
  2. Yazar: HİLAL ÖYMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı; Koklear İmplant kullanan yetişkin postlingual koklear implant kullanıcılarının ve normal işitmeye sahip yetişkin bireylerin, işitsel işlemleme basamaklarından olan temporal işitsel işlemleme sonuçlarını karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmadaki ikincil amacımız; Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi ölçeği sonuçlarının temporal testlerle karşılaştırılmasıdır. Çalışma grubuna Koklear implant kullanan 30 kişi, kontrol grubuna normal işitmeye sahip 30 kişi dahil edilmiştir. Çalışma grubu implantlanma yaş aralığı 4-42 yaş arasında olup implant kullanma süreleri 2-17 yıl şeklindedir. Çalışma grubu ve kontrol grubu yaş ortalaması olarak yakın tutulmaya çalışılmıştır. Çalışma ve kontrol grupları önce odyolojik test bataryası ile değerlendirilmiştir. Sonrasında temporal işlemleme testlerinden olan Frekans Patern test ve Süre Patern Test yapılmıştır. KUİK ölçeği doldurtularak çalışma sonlandırılmıştır. Çalışmada normal işiten bireylerin Frekans Patern ve Süre Patern testlerinin puanlarının, koklear implantlı bireylere göre çok daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sağ ve sol kulak FPT ve SPT puanları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Kadın ve erkek FPT ve SPT puanları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Kuik ölçeği toplam puanları ve tüm alt puanlarında kontrol grubu çalışma grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek puanlar elde etmişlerdir. Çalışma grubundaki bireylerde implant süresi ile KUİK ölçeği alt boyut ve toplam puanları arasında korelasyon bulunamamıştır. Çalışma grubundaki bireylerde implant süresi ile FPT ve SPT puanları arasında korelasyon bulunamamıştır. Çalışmamızın koklear implantasyonda işitsel rehabilitasyon programı hazırlanmasına katkıda bulunulacağı ve koklear implantasyondan alınan verimi arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the results of temporal auditory processing, one of the auditory processing steps, of adult postlingual cochlear implant users using Cochlear Implants and adults with normal hearing. Secondly, it is the comparison of Speech, Spatial Perception and Hearing Quality scale results. 30 people using cochlear implants were included in the study group and 30 people with normal hearing were included in the control group. The implantation age range of the study group is between 4-42 years and the implant usage period is 2-17 years. The average age of the study group and control group was tried to be kept close. Study and control groups were first evaluated with an audiological test battery. Afterwards, Frequency Pattern test and Duration Pattern Test, which are temporal processing tests, were performed. The study was concluded by completing the SSQ scale. In the study, it was found that the scores of the Frequency Pattern and Duration Pattern tests of the individuals with normal hearing were much higher than the individuals with cochlear implants. No significant difference was found between the FPT and SPT scores of the right and left ears. No significant difference was found between female and male FPT and SPT scores. The control group achieved significantly higher scores than the study group in the SSQ scale total scores and all sub-scores. No correlation was found between implant duration and SSQ scale sub-dimension and total scores in the study group. There was no correlation between implant duration and FPT and SPT scores in the individuals in the study group. It is thought that our study will contribute to the preparation of an auditory rehabilitation program in cochlear implantation and increase the efficiency of cochlear implantation.