Konya bölgesinde yetiştirilen bazı adaçayı türlerinin yağ asitlerinin tespiti
Determination of fatty acid content of some sage species cultivation in Konya
  1. Tez No: 530383
  2. Yazar: MÜŞERREF SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bitkiler insanlığın başlangıcından beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tıbbi bitkiler ile tedavi bir kültür ve gelenek varlığına dayanır. Bazı tıbbi bitkiler, yağı ekstrakte edilerek birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Dünyada geniş çapta kültürü yapılan, ülkemizde de Adaçayı olarak bilinen Salvia türü zengin yağ asidi içeriği nedeni ile önemli aromatik bitkilerdendir. Bitkisel yağlar ülkemizde ve dünyada önemli ölçüde tüketilmektedir. Doğal ürünlerin tüketimine paralel olarak tıbbi bitkilerin ve bitkisel yağların kalitesi insan sağlığıyla doğrudan ilgili olduğundan ön plana çıkmaktadır. Piyasada bulunan bitkisel ürünlerde yeterli derecede kalite kontrol yapılamamaktadır. Bitkisel drogun elde edildiği tıbbi bitkinin genetik özellikleri, yetiştirilme şartları, hasat zamanı, kurutma metodu ve süresi, depolama koşulları kaliteyi belirleyen etmenlerdir. Bu çalışmada Konya'da farklı dönemlerde yetişen farklı Salvia türleri toplanmış, kurutulmuş ve yağları hekzan ile ekstrakte edilmiştir. Araştırmada Salvia türlerinin yağ asidi kompozisyonlarının ve bu kompozisyonlar üzerinde farklı türlerin ve mevsimlerin etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yağ asitlerinin karakterizasyonları Gaz kromatografisi –Kütle spektrometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Plants have been used for therapeutic effects since ancient times. Therapy with medicinal plants is based on the culture and tradition. Edible medicinal plants may be used for treatments of many diseases. Salvia genus being widely cultivated in the world known as Sage is on important aromatic plant in our country, having rich contents of essential oils. Vegetable oils are widely consumed in our country and in the world. Similarly the consumption of natural products, medicinal plants and essential oils of quality is directly related to human health has come to the fore. In many plant products available on the market are not adequately quality control. Herbal drug is obtained medicinal plant genetic characteristics, cultivation conditions harvesting, drying method and duration, storage conditions that determine the quality factors. In this study, different Salvia species grown in Konya in different periods were collected, dried and extracted with hexane. The aim of the study was to determine the fatty acid composition of Salvia species and the effects of different species and seasons on these compositions. Characterization of fatty acids was performed by using gas chromatography mass spectrometer