Bitki su tüketiminin belirlenmesinde kullanılabilecek amprik bir yöntem üzerinde araştırma
  1. Tez No: 7836
  2. Yazar: HALİL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÜTCTT OtCt. I Bu çalışmada, bitki su tüketiminin saptanmasında kullanılabilecek yeni bir tahmin yönteminin elde edilmesine çal ışı I misti r » Bu amaçla. Köy Hizmetleri Araştırma Enstitülerinde çeşitli bitkiler için tarla denemeleri ile saptanan aylık b i t k i su tü ket imi değe r 1 e r i k u 1 1 an ilmi stir. Bitki su tüketimleri ve bitki su tüketimi üzerine etkili olabilecek çok sayıda iklim etmeni bir veri derleme formuna işlenmiştir. Derlenen veriler değerlendirildikten ve araştırmada kullanılabilecek veriler ayrıldıktan sonra, b i t k i su t ü k etimi ile ar ast i r maya alı nan etmen 1er a r as i nda ili ski ararımı stı r. Araştırmaya alman 23 bitki içersinden buğday, şekerpancarı, patates ve yonca, söz konusu ilişkilerin a r anmas i içi n seç i 1 rn i s t i r. Bağımlı değişken olan bitki su tüketimi ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde aşamalı regresyon yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin çözümünde bilgisayar programından yararlanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin kendileri yanında, başka bir bilgisayar programı yardımıyla çeşitli fonksiyonların alınması ve bunların aşamalı regresyon yöntemi ile değerlendirilmesi sonucunda bir tahmin eşitliği elde edilmiştir. Sonra bu eşitlik için araştırmaya alınan bitkilere ilişkin bitki katsayıları hesaplanmıştır. Böylece, çeşitli bitkilerin su tüketimlerinin saptanmasında kullanılabilecek bir tahmin yöntemi el de edi 1 mi şti r. Bu a rast i r mada elde edilen ve k u 1 1 an 1 1 mas i öne r i 1 en eşitlik aşağıdaki gibidir; BSTm = STm x Kte, STM = 2.553 Rtk*"'7*9 x T0-85*'1-85 x R^r°'54 eşitlikler de 5 BSTh s Bitki su tüketimi (mrn/ay), STm s Hesaplanan su tüketimi (mrn/ay), Kfc< s Bitki katsayısı, R» s Sünes radyasyonu (Üal /crn2/günî, T s 0 r ta 1 ama ay Tık s 1 ca k 1 1 k ( °C ), Rı-, s Cirtalarna aylık nisbi nem (%). Yurdumuzda açıklanan ye önerilen yöntem ile hesaplanan bitki su tüketimi değerleri, Blaney-Criddle yöntemiyle bulunan bitki su tüketimi değerleri ile karsı 1 aştı rı 1 misti r» Karşılaştırma sonucunda; araştırma il elde edilen tahmin eşitliği ile hesaplanan bitki su tüketimi değerlerini, Blaney-Criddle yöntemi ile bulunan bitki su tüketimi değerlerine göre deneysel değerlere daha yakın o 1 duğu gö r ü 1 müs t ü r »
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this research is to develop a new approach in determining the crop water consumption. Monthly water use values for different crops that determined by the various Rural Services Research Institutes at the field experiments are evaluated in this programming» Data Collecting programme included crop water consumptions and also many meteorological factors affecting the plant- water needs» After the screening of the data the suitable values were selected and than the relationship's between the meteorological data and crop water consumption were analysed stat isti ca 11 y » Wheat? sugar beet 5 P'otatoes and a.l f al f a were used for the statistical evaluation among the crops totaling 23. Step* wise regression analyse was carried on the determine the relationship between the meteorological data and the crop water consumptions» The computer programming was for these a analysis» An estimation model was also derived from the meteorological data for itself. And than the plant coefficents were calculated by the use of this estimation model, later the final estimation equation was develop-ed» The equation is. ESTh = STm x Kb, STM = 2.553 Flmr-'"'7^^ x jo.ss-*9,., R^-o. ase-p where ş BSTm = Crop Water consumption (mm /month) STh - Calculated crop water consumption (mm /month) Kb. = Plant coefficent R» = Solar radiation (Cal /cm2/day) T = Mean monthly temperature