Farklı sulama suyu düzeylerinin yem pancarının verim ve kalite parametrelerine etkisi
Effect of different irrigation water levels on yield and quality parameters of fodder beet
  1. Tez No: 753876
  2. Yazar: EMMANUEL HAKIRUWIZERA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde 2021 yılında farklı sulama suyu düzeylerinin yem pancarının verim ve kalite parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla tesadüf bloklar deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada Rota çeşidi yem pancarı kullanılmıştır. Sulama suyu miktarının belirlenmesinde Penman-Monteith yöntemine göre hesaplanan kıyas bitki su tüketimi (ETo) dikkate alınmış, on günlük kıyas bitki su tüketimi toplamının beş farklı oranı (S1: ETo×1.20, S2: ETo×0.90, S3: ETo×0.60, S4: ETo×0.30; S5: ETo×0.00) sulama suyu olarak uygulanmıştır. Denemede damla sulama yöntemi kullanılmıştır. Deneme konularına uygulanan sulama suyu miktarları 131.9 mm – 643.6 mm arasında, bitki su tüketimi (ET) ise 337.1 mm – 782 mm arasında değişmiştir. Deneme konularına göre yaş yaprak verimi, 570 – 1788.1 kg/da, yaş yumru verimi, 1865.7 – 7838.8 kg/da, toplam yaş verim, 2435.8 – 9626.9 kg/da, yaprak kuru madde verimi, 134.1 – 255.5 kg/da, yumru kuru madde verimi 469.9 – 1247.6 kg/da, yumru boyu, 12.2 cm – 25.4 cm, yumru çapı, 6.5 – 12.4 cm arasında değişmiştir Verim tepki etmeni (ky) 1.04 olarak hesaplanmıştır. Su kullanım randımanı 72.3 – 145.0 kg/ha/mm arasında iken sulama suyu randımanı 111.7 – 157.5 kg/ha/mm arasında belirlenmiştir. Deneme koşulları için yeterli sulama suyu koşullarında S2 konusu en uygun sulama programı olarak belirlenmiştir. Kısıtlı sulama suyu koşullarında ise kıyas bitki su tüketiminin %60'ının ya da %30'unun uygulandığı S3 veya S4 konularının sulama programı olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out at Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture, Agricultural Research and Application Farm in 2021, with aim of determining the effect of different irrigation water levels on the yield and quality parameters of fodder beet by the experiment of randomized complete block design with three replications. The study used fodder beet of the Rota variety. Applied irrigation water amounts were determined according to Penman-Monteith method by considering the total reference crop evapotranspiration (ETo) of ten days for five different ratios (S1: ETo×1.20, S2: ETo×0.90, S3: ETo×0.60, S4: ETo×0.30; S5: ETo×0.00). Drip irrigation method was used in experiment. The amount of irrigation water applied to the trial subjects ranged from 131.9 mm to 643.6 mm, and the crop water consumption (ET) ranged between 337.1 mm and 782 mm. According to the trial subjects, fresh leaf yield varied 570 – 1788.1 kg/da, fresh root yield varied 1865.7 – 7838.8 kg/da, total fresh yield varied 2435.8 – 9626.9 kg/da, leaf dry matter yield varied 134.1 – 255.5 kg/da, root dry mater varied 469.9 – 1247.6 kg/da, tuber length varied 12.2 cm – 25.4 cm, and tuber diameter varied 6.5 – 12.4 cm. The calculated yield response factor (ky) was 1.04. While the water use efficiency was 72.3 – 145.0 kg/ha/mm, the irrigation water use efficiency was 111.7 – 157.5 kg/ha/mm. The S2 trial subject was the most appropriate irrigation program under adequate irrigation water conditions. In terms of irrigation water deficit conditions, results indicated that there may apply irrigation water at 60% or 30% of reference evapotranspiration from the S3 or S4 irrigation program.