Funalia trogii'de kültür periyoduna bağlı olarak indol-3-asetik asit (IAA) üretimi ve peroksidaz aktivitesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 78360
  2. Yazar: ELİF ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÜNYAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
OZ Bu çalışmada, beyaz çürükçül fungus Funalia trogii'de kültür periyoduna bağlı olarak indol-3-asetik asit (IAA) üretimi ve peroksidaz enzim aktivitesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamızda Funalia trogii'nin primer ve sekonder metabolit olarak IAA ürettiği ve en yüksek IAA üretiminin 1., 7. ve 15. günlerde olduğu saptanmıştır (sırasıyla 152.66 pıg/mL, 152.64 }ig/mL, 160.44 jd/mL). Peroksidaz aktivitesi ise sekonder metabolizma fazında 19. günde maksimum düzeye ulaşmıştır (5.92 U/ mL). Peroksidaz aktivitesi maksimum düzeye yaklaşırken IAA düzeyinin azaldığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Funalia trogii'nin primer ve sekonder metabolit olarak IAA ürettiği ve IAA üretiminin peroksidaz ile kontrol edildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between the production of indol-3-acetic acid (IAA) and the activity of peroxidase which depend on culture period was researched in white-rot fungus Funalia trogii. In our research, it was determined that Funalia trogii produced IAA as primary and secondary metabolites and that maximum IAA was produced in l.,7. th and 15 th days (respectively: 152.66 pig/ mL, 152.64 pig/ mL, 160.44 pig/ mL). Moreover, the activity of peroxidase reacted maximum level during the secondary metabolism phase in 19 th day (5.92 U/ mL). It was also determined that the level of IAA decreased while activity of peroxidase approached maximum level. As a result, it was determined that Funalia trogii synthesizes IAA as a primary and/or secondary metabolite and the production of IAA is controled by peroxidase.