Atıksu arıtım sistemlerinde yüzen su bitkilerinden lemna minor (L)'nin besi maddesi giderimindeki etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 78359
  2. Yazar: YAĞMUR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
uı öz Bu çalışmada, yüzen su bitkisi türlerinden Su Mercimeği Lemna minor (L.)' nin atıksulardan nutrient giderimindeki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla laboratuvar ölçekli bir pilot tesis yapılmış ve bitkiler bu sistemde yetiştirilmiştir. Atıksu kaynağı olarak sentetik atıksu kullanılmıştır. Pilot sistem alıkonma süreleri 3 ve 6 gün olan iki havuzdan oluşmuştur. Bu havuzların giriş ve çıkış sularında, KOİ, BOİ5, NH3-N ve PO4-P parametreleri belirli periyotlarla ölçülmüştür. Ayrıca, havuzlarda bitki haşatı ve çoğalma miktarları belirlenmiştir. Deneysel analiz sonuçlan Su Mercimeği pilot sisteminin atıksu arıtımında oldukça başarılı olduğunu ve Lemna minor' ün atıksu arıtım sistemlerinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT in this study, nutrient removal effîciency of Lemna minör (L.) has been investigated. A laboratuary scale pilot system has been used and the plants have been grown in this system. Synthetic wastewater has been used as wastewater source. The pilot system consisted of two ponds. Retention times were 3 and 6 days in these ponds. in certain periods, for both of the ponds, COD, BOD5, NH3-N and PO4-P parameters have been measured at the influent and effluent of systems. Besides, plant growth and harvesting characteristics were also investigated. Experimental results show that, Lemna minör (L.) is quite successfull in the removal of nutrients from wastewater and can be used in the systems in the systems of wastewater treatment.