Bazı heteroyapılarda dalga fonksiyonlarının geçirgenlik katsayılarının akım voltaj karakteristiklerinin transfer matris yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 78361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YARANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZ Bu araştırma, heteroeklemlerin değişik şekillerdeki engel ve kuyu potansiyellerinden oluşan heteroyapılardan elektron geçişini incelemek için bir boyutlu kesikli Schrödinger denklemini temel alan nümerik bir çalışmadır. Bu metod kullanılarak değişik engel ve kuyu potansiyellerine sahip heteroyapılardaki elektronlar için geçirgenlik katsayıları ve dalga fonksiyonları hesaplanmış ve besleme voltajı uygulanarak bunların akım-voltaj karakteristikleri bulunmuş ve değişik yerlerindeki dalga fonksiyonlarının değeri incelenerek de yüklü parçacıkların bu noktalardaki lokalizasyonları araştırılmıştır. Kullanılan nümerik metod bilinen transfer matris metodundan oldukça farklıdır. Bu metodda hesaplama süresi kısa olup bilgisayarda depolama için fazla bellek kullanımı gerektirmediğinden geliştirilmiş bilgisayarlara gerek yoktur. Metod değişik potansiyel şekillerine sahip her heteroyapıya uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is a numerical scheme based on the one dimensional discretized form of the Schrödinger equation for investigating electron transfer from heterostructures which have different well and barrier potentials of heterojunctions. Using this method the transmission coefficients and the wave functions of the electrons in heterostructures which have different well and barrier potentials are calculated and the current-voltage characteristics are determined when a bias voltage is applied. Furthermore the localization of electrons are investigated by studying the wave functions in different positions at heterostructures. The numerical method that is used is quite different than the common transfer matrix method. In this method there is no need for advanced computers because the computation time of numerical method is less and the storage requirements are much reduced. The numerical method is applicable to all type of heterostructures with different potentials.