Dijitalleşen iletişim ortamlarında kimlik inşası ve benlik sunumu: X, Y ve Z kuşakları üzerine bir araştırma
Identity construction and self-presentation in digitalized communication environments: A research on generations X, Y and Z
  1. Tez No: 783600
  2. Yazar: RUKİYENUR AYDOĞAN PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz dünyasında teknolojide yaşanan gelişmeler ve her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan sosyal medya platformları, bireylerin sanal gerçekliğini arttırarak gerçek dünya ile bağlarını zayıflatmaktadır. Özellikle kişinin sosyal çevresiyle daha hızlı iletişim kurmasını mümkün kılan dijital platformlar toplumsal hayat tarzını da değiştirmeye başlamıştır. Bu değişimin devamlılığını sağlamak için kişi birtakım faktörlere göre kimliğini inşa etmeye başlamıştır. Bu kapsamda yapılan çalışma doğrultusunda sanal ve gerçek arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve bireylerin sosyal medya platformlarındaki benlik sunumlarının farklı sosyal ortamlar incelenerek ne ölçüde farklılıklar arz ettiğinin belirlenmesi çalışmanın ana amaçları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmada kuşakların sosyal medya ortamlarında benlik sunumu arasındaki farkları belirlememek amacıyla Konya ili Merkez ilçelerinde katılımcılara gönüllülük esasına dayalı olarak yüz yüze görüşme ve e-mail yoluyla yapılan anketler doğrultusunda elde edilen veriler SPSS 23. Paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre X-Y-Z kuşağına mensup bireylerin dijital iletişim ortamlarında benlik sunumlarının; sosyal medya kullanımı, gerçek kimlik, sanal kimlik ve davranış açısından istatiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology in today's world, social media platforms, the use of which is becoming more widespread day by day, increases the virtual reality of individuals and weakens their ties with the real world. Especially digital platforms, which make it possible for a person to communicate more quickly with his social environment, have also begun to change the social lifestyle. In order to ensure the continuity of this change, the person has started to build his identity according to some factors. In line with the study carried out in this context, determining the relationship between virtual and real, determining the differences in the self-presentations of individuals on social media platforms by examining different social environments are among the main objectives of the study. In this study, in order not to determine the differences between the self-presentation of generations in social media environments, the data obtained in the Central districts of Konya Province, based on voluntary face-to-face interviews and e-mail surveys, were transferred to the SPSS 23rd Package program and analyzed. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that the self-presentations of the individuals belonging to the X-Y-Z generation in digital communication environments differ statistically significantly in terms of social media use, real identity, virtual identity and behavior.