Dijitalleşme ve gençlik: Pratikler, deneyimler ve gelecek anlatıları
Digitalization and youth: Practices, experiences, and narratives of the future
- Tez No: 963640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dijitalleşme, yalnızca teknolojik bir dönüşüm süreci değil; toplumsal ilişkilerden gündelik yaşam pratiklerine, mahremiyet algısından kimlik inşasına kadar uzanan çok katmanlı etkiler doğuran bir olgu olarak öne çıkmaktadır. Bireylerin dijital ortamlarda kurdukları ilişkiler hem toplumsal aidiyet duygularını hem de sosyal etkileşim biçimlerini yeniden biçimlendirmekte ve bu bağlamda toplumsal yapının dönüşümüne neden olmaktadır. Bu doğrultuda, söz konusu bu tez çalışması, dijitalleşmenin çok yönlü yapısını merkeze alarak genç bireylerin iletişim ve etkileşim pratiklerini, gündelik yaşam deneyimlerini ve kimlik inşa süreçlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın odağında, literatürde sıklıkla“dijital yerli”olarak tanımlanan (2000 yılı sonrası doğmuş) üniversite öğrencileri yer almaktadır. Bu araştırmada, yaşları 18 ile 25 arasında değişen 25 üniversite öğrencisiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, katılımcıların dijital ortamlardaki pratiklerine ilişkin deneyim ve tutumları analiz edilmiştir. Elde edilen niteliksel veriler, ilgili literatürle ilişkilendirilerek sınıflandırılmıştır. Bulgular fenomenolojik araştırma deseni çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Dijital Yeni Kamusal Alan; Dijital Ortam ve Boş Zaman Faaliyetleri,Gençlerin Benlik Sunumları ve Kimliğin İnşası; Dijital Uçurum ve Yeni Eşitsizlikler, Gözetim: Dijital Bir Bakış; Dijital Ortam Mahremiyetin Dönüşümü, Genç Nesil: Yabancılaşma ve Yalnızlık Duygusu ve Gelecek Tahayyülü temaları bağlamında yorumlanarak analize tabi tutulmuştur. Özetle, bu çalışma dijitalleşmenin, gençlerin gündelik yaşam pratikleri ile bireysel ve kolektif deneyimlerine etkilerini ortaya koymakta; ayrıca 'dijital çağda genç olmak' olgusuna dair anlamlı ve önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization is not merely a process of technological transformation; it is a phenomenon that has emerged as a multi-layered influence extending from social relations to everyday life practices, from perceptions of privacy to identity construction. The relationships that individuals establish in digital environments are reshaping both their sense of social belonging and their forms of social interaction, thereby causing a transformation in the social structure. In this context, this thesis aims to investigate the communication and interaction practices, daily life experiences, and identity construction processes of young individuals by focusing on the multifaceted nature of digitalization. The focus of the research is on university students who are often defined in the literature as“digital natives”(born after 2000). In this study, in-depth interviews were conducted with 25 university students aged between 18 and 25, and the experiences and attitudes of the participants regarding their practices in digital environments were analyzed. The qualitative data obtained were classified in relation to the relevant literature. The findings were analyzed within the framework of a phenomenological research design. The research findings were interpreted in the context of the themes Digital New Public Space; Digital Environment and Leisure Activities, Young People's Self- Presentation and Identity Construction; Digital Divide and New Inequalities, Surveillance: A Digital Perspective; The Transformation of Privacy in the Digital Environment, The Young Generation: Alienation and Feelings of Loneliness, and Future Visions. In summary, this study reveals the effects of digitalization on young people's daily life practices and their individual and collective experiences; it also provides meaningful and important data on the phenomenon of "being young in the digital age.