Kazakistan'daki dijital dönüşüm ve dijital toplulukların oluşumu
Digital transformation and the formation of digital communities in Kazakhstan
  1. Tez No: 1001418
  2. Yazar: GULZHAZ KYDYKBEKOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BERNA GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijital dönüşüm sürecinin toplumsal yapılar üzerindeki etkisini dijital topluluklar bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Kazakistan örneği üzerinden dijital ortamlarda ortaya çıkan toplulukların oluşum dinamikleri, katılım biçimleri, etkileşim süreçleri ile aidiyet ve kimlik inşası ele alınmaktadır. Dijitalleşme, bireylerin zaman ve mekân sınırlarını aşarak yeni iletişim ve etkileşim alanları oluşturmasına imkân tanımakta; bu durum geleneksel topluluk anlayışını dönüştürmektedir. Çalışmada dijital toplulukların oluşumunda sürekli etkileşim, ortak ilgi ve amaçlar, zamansal ve mekânsal esneklik gibi temel unsurlar analiz edilmiştir. Bu bağlamda dijital ortamlarda katılımın pasif izleyicilikten aktif üreticiliğe uzanan farklı biçimleri tartışılmış; etkileşim yoluyla topluluklaşma süreci kavramsal olarak değerlendirilmiştir. Tezde nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; literatür taraması ve kuramsal analiz yoluyla dijital toplulukların sosyal ve kültürel etkileri ortaya konmuştur. Araştırma, dijital toplulukların yalnızca teknik ya da iletişimsel yapılar olmadığını, aynı zamanda bireylerin kimliklerini yeniden kurdukları, aidiyet duygusu geliştirdikleri ve anlam ürettikleri sosyal alanlar olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, dijitalleşmenin toplumsal boyutuna ilişkin akademik tartışmalara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of the digital transformation process on social structures through the lens of digital communities. Focusing on the case of Kazakhstan, the study analyzes the formation dynamics of communities emerging in digital environments, participation patterns, interaction processes, and the construction of belonging and identity. Digitalization enables individuals to transcend temporal and spatial boundaries, creating new forms of communication and interaction, thereby transforming traditional notions of community. The study explores key factors in the formation of digital communities, such as continuous interaction, shared interests and goals, and temporal and spatial flexibility. In this context, various forms of participation in digital environments—ranging from passive observation to active content production—are discussed, and the process of community formation through interaction is conceptually evaluated. A qualitative research approach is adopted, employing literature review and theoretical analysis to reveal the social and cultural implications of digital communities. The findings suggest that digital communities are not merely technical or communicative structures, but also social spaces in which individuals reconstruct their identities, develop a sense of belonging, and produce meaning. In this respect, the study aims to contribute to academic discussions on the social dimensions of digitalization.