Lise öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçlerinde rutinlerinin incelenmesi
Investigation of high school students' routines in mathematical modeling processes
  1. Tez No: 783622
  2. Yazar: MERYEM KARDELEN BÜYÜKTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçleri boyunca matematiksel söylemleri sosyal-kültürel çerçeveye dayalı Matematiksel Bilişe İletişimsel Yaklaşım (Commognition) Teorisi açısından incelenmiştir. Durum çalışması desenine sahip bu araştırmanın katılımcıları 10.sınıf öğrencileridir. Öğrencilerin söylemleri incelenmiş ve kullandıkları rutinler hem ritüel rutin ve hem de keşif rutini açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada ilk olarak öğrencilerin kullandıkları rutinlerin hangi sebeple ve ne sıklıkla ortaya çıktığı analiz edilmiştir. İkinci olarak, eksik ve geliştirilebilir yönleri araştırmacı tarafından belirlenen, Sfard ve Keiran (2001) tarafından oluşturulmuş olan, preoccupational analiz yöntemi araştırmacının tanımlamış olduğu semboller ile geliştirilerek kullanılmıştır. Böylece ikişer kişilik öğrenci gruplarında yer alan öğrencilerin, söylemlerinde kullandıkları rutin çeşitleri ve birbirleri arasındaki iletişimleri analiz edilmiştir. Analizler sonucunda aktif iletişimin modelleme sürecindeki önemi ortaya çıkmış, kullanılan rutin çeşitlerinin söylemlerde kullanılma sebepleri tespit edilmiş, öğrencilerin başarı düzeyleri ile kullandıkları rutin çeşitleri arasında ise anlamlı bir ilişki gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, high school students' mathematical discourses during mathematical modeling processes were examined in terms of Commognition Theory based on the social-cultural framework. This work uses a case study design. The participants of this research are 10th grade students. The discourses of the students were analyzed and the routines they used were evaluated in terms of both ritual and discovery routines. We first analyzed the reasons and frequency of the routines used by the students. In the second part, we identified the improvable and missing aspects of the preoccupational analysis method, created by Sfard and Keiran (2001). The preocupational analysis method is then further improved with the symbols defined by us. The communication between the students in problem solving was analyzed with this analysis method for each group of two students. These analyses revealed the importance of active communication in the mathematical modeling process. The reasons for the use of routine types in discourses were determined, and no significant relationship was observed between the use of routine types by students with different achievement levels.