Molecular modelling of antimicrobial peptides and polymers
Antimikrobiyal peptit ve polimerlerin moleküler modellemesi
  1. Tez No: 783631
  2. Yazar: SENA ATASEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ARZU ÖZAL İLDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda, ilaca dirençli bakteriler artış göstermiştir. Dirençli bakteriler nozokomiyal enfeksiyon riskini arttırır ve bu da hastanelerde morbidite ve mortalite oranlarını yükseltir. Bu nedenle antibiyotiklere karşı yeni ve etkili alternatiflere duyulan ihtiyaç gündeme gelmeye başlamıştır. Antimikrobiyal peptitler (AMP'ler), araştırma alanında, terapötik ajanlar olarak çok çekici bir alternatif haline gelmiştir. Diğer bir alternatif ise daha ekonomik ve daha yüksek miktarlarda üretilmeleri, daha uyumlu olmaları ve kimyasal uyum için esnek bir yapıya sahip olmaları gibi avantajlara sahip olan antimikrobiyal polimerlerdir (AP'ler). Bu tez çalışması, antimikrobiyal ajanları tasarlamayı ve etkinliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Doğal antimikrobiyal peptitlere benzer AMP'ler ve AP'ler tasarlamak için moleküler modelleme ve hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. İlk olarak, tüm olası moleküllerin 2 boyutlu yapıları, sentetik orijinal moleküller ve kimyasal moleküllerin hesaplamalı olarak çizilmesiyle bir yazılım araclığıyla elde edildi. Ardından, kompütasyonel hesaplama yöntemleri ile moleküllerin yük, atomlar arası açılar, bağ uzunlukları ve 3 boyutlu yapılar gibi parametreleri belirlenmiştir. Parametreler daha sonra moleküler dinamik simülasyon yöntemi için girdi olarak kullanılmış ve tasarlanan moleküllerin hem membran hem de sulu ortamlarda nasıl davrandığı gösterilmiştir. Ayrıca, tasarlanan moleküllerin diğer moleküllerle etkileşimlerinin incelenmesi moleküler yerleştirme adı verilen bir yöntemle yapılmıştır. Böylece moleküllerin etkileştiği bölgeler belirlenerek, antimikrobiyallerin etki mekanizmaları incelenerek yeni tasarlanan moleküllerin rasyonel temellere dayandırılması amaçlanmıştır. Bu bulgular, moleküllerin proteazlara dirençli hale getirilmesinde, etkinliklerinin arttırılmasında ve toksisitelerinin azaltılmasında yol gösterici bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
Multidrug-resistant bacteria have been on the rise over the past years. Resistant bacteria raise the risk of nosocomial infections, which in turn raises the rates of morbidity and mortality in hospitals. Need for new and efficient alternatives to antibiotics have become an issue. Antimicrobial peptides (AMPs) have grown to be a very attractive alternative to research as therapeutic agents in this area. Another alternative is antimicrobial polymers (APs) similar to natural antimicrobial peptides, which have the advantages of being produced more economically in higher quantities, being more compatible, and having a flexible structure for chemical adaptability. This thesis study aims to design antimicrobial agents, AMPs and APs, and to examine their effectiveness via molecular modelling and computational methods. First, 2D-structures of all possible molecules were obtained from a software by drawing synthetic original molecules computationally. Then, computational methods, the parameters of the molecules such as charge, interatomic angles, bond lengths and 3D-structures were determined. The parameters were then used as inputs for the molecular dynamics simulation method, showing how the designed molecules behave in both membrane and aqueous environments. Also, examining the interaction of molecules designed with other molecules have been done using a method called molecular docking. Thereby, it is ensured that the newly designed molecules are based on rational basis by examining the mechanisms actions of antimicrobials by determining the regions where the molecules interact. This plays a guiding role in making the molecules to be resistant to proteases, increasing their efficiency, and reducing their toxicity.