Sosyal medya bağımlılığı ile obezite farkındalığı ilişkisi: Konya örneği
The relationship between social media addiction and obesity awareness: The case of Konya
- Tez No: 783630
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Davranışsal bağımlılık türlerinden biri olan sosyal medya bağımlılığı, fiziksel ve psikolojik yönden bazı risklere yol açmaktadır. Günümüzde sosyal medya bağımlılığının yol açtığı en önemli fiziksel sorunlar arasında ise hareketsiz yaşam ve obezite yer almaktadır. Bu minvalden yola çıkılarak sosyal medya bağımlılığı ile obezite farkındalığı ilişkisini ortaya koymayı amaçlayan çalışmada; Aygar ve Uzun tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ-2017) ile Allen (2011) tarafından geliştirilen ve Kafkas ve Özen tarafından Türkçe geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılan Obezite Farkındalık Ölçeği (OFÖ-2014) ve Sosyal Medya Kullanım Motivasyonları Ölçeği kullanılmıştır. Saha araştırmasında, Konya evreninde 18-65 yaş aralığında bulunan ve örneklem grubunu oluşturan 848 kişi ile yüz yüze anket yapılarak toplanan veriler SPSS 25 ve AMOS 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; katılımcıların sosyal medyaya zayıf düzeyde bağımlı oldukları, yaş ile sosyal medya kullanım süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulgulanmıştır. Sosyal medya kullanım süresinin, sosyal medya bağımlılığını pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı, sosyal medya bağımlılığının da, obeziteyi pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların obezite farkındalıklarının yüksek düzeyde olduğu, kadınların erkeklere göre daha çok farkındalık düzeyine sahip oldukları ve sosyal medya bağımlısı olma düzeyleri artıkça BKİ düzeylerinin arttığı bulgulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ve obezite farkındalığı ilişkisinde; sosyal medya bağımlılığının zayıf, obezite farkındalığının yüksek düzeyde ortaya çıkması çalışmayı anlamlı kılan en önemli sonuçlardan biridir.
Özet (Çeviri)
Social media addiction is a behavioral addiction that causes several physical and psychological risks. Today, some of the most significant problems caused by social media addiction are sedentary lifestyle and obesity. Starting from there, this study aims to reveal the relationship between social media addiction and obesity. The tools for this study are Social Media Addiction Scale (SMAS-2017), developed by Aygar and Uzun; Obesity Awareness Scale (OAS-2014), developed by Allen (2011) and tested by Kafkas and Özen for validity and reliability; and Social Media Usage Motivations Scale. For field research, a survey was conducted in person with 848 people between the ages of 18-65 in Konya, and the data were analyzed with SPSS 25 and AMOS 24 software. The findings of the study showed that the participants have low-level addiction to social media and there is a statistically significant distinction between age and social media usage time. It is found that social media usage time significantly and positively predicts social media addiction, and social media addiction significantly and positively predicts obesity. It is also found that the participants have high obesity awareness, females have higher levels of awareness than males, and BMI levels increase as the levels of social media addiction increase. In the relationship between social media addiction and obesity awareness, one of the most significant outcomes is that social media addiction has low levels, while obesity awareness has high levels