Premenopoz ve menopoz döneminde olan kadınlarda anksiyeteve kanser olma korkusu: Karşılaştırmalı bir inceleme
Anxiety and fear of cancer in premenopausal and menopausal women: A comparative review
  1. Tez No: 783636
  2. Yazar: BÜŞRA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, kadın doğum polikliniğine kontrole gelen premenopozal ve menopozal dönemde olan kadınlarda anksiyete düzeyi ve kanser korku düzeyini belirlemek. Yöntem:Araştırma, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran, premenopozal ve menopozal dönemde olan kadınlarda anksiyete ve kanser kaygısını değerlendirmek amacıyla ''Beck Anksiyete Ölçeği'' ve ''Kanser Kaygı Ölçeği'' kullanılarak yapılan kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma verileri Mayıs - Ekim 2021 tarihlerinde toplanmış, 125 menopoz dönemi, 125 menopoz öncesi dönem olmak üzere toplam 250 kadın ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the level of anxiety and fear of cancer in premenopausal and menopausal women who come to the obstetrics clinic for control. Method:The research is a cross-sectional study using the“Beck Anxiety Scale”and“Cancer Anxiety Scale”to evaluate anxiety and cancer anxiety in premenopausal and menopausal women who applied to the Obstetrics and Gynecology Department of Bozyaka Training and Research Hospital. The study data were collected between May and October 2021, with a total of 250 women, 125 in the menopausal period and 125 in the pre-menopausal period.