Spor merkezi üyelerinin serbest zaman doyumlarının egzersiz davranış değişim basamakları ve rekreasyon fayda düzeylerine göre incelenmesi
Investigation of sports center members' leisure time satisfaction with regard to the stages of exercise behavior change and recreational benefits levels
  1. Tez No: 783645
  2. Yazar: PINAR KEKLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde bireyler tarafından serbest zamanın rekreasyonel aktivitelerle değerlendirilmesinde popüler olarak spor merkezleri tercih edilmektedir. Bu nedenle günümüzde spor merkezlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda spor merkezine giden bireylerin gitmeyen bireylere göre daha yüksek sosyal ve psikolojik fayda sağladıkları belirlenmiştir. Bu nedenle son dönemlerde yapılan çalışmalarda rekreasyonel aktivite ve egzersiz davranışlarına ilişkin psikolojik faktörler araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın amacı kapsamında spor merkezi üyelerinin serbest zaman doyumlarının, egzersiz davranış değişim basamaklarına ve rekreasyon fayda düzeylerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Spor merkezine üye olan bireylerin serbest zaman doyumları ile egzersiz davranış değişim basamaklarını rekreasyon fayda düzeylerine göre incelemek amacıyla yapılan çalışma kapsamında Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan 5 spor merkezi üyelerine gönüllük esasına bağlı anket yapılmıştır. Yapılan anket çalışması kapsamında veriler SPSS programı ile analiz edilerek bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre cinsiyet açısından spor merkezine üye olan erkeklerin serbest zaman doyumu ve rekreasyon fayda düzeylerinin kadınlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan çalışma doğrultusunda serbest zaman doyumu, rekreosyon fayda düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, egzersiz değişim basakmakları ve fiziksel aktiviteye göre istatiksel açıdan anlamlı derecede farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, sports centers are popularly preferred by individuals to evaluate their free time with recreational activities. Therefore, the number of sports centers is increasing day by day. At the same time, it has been determined that individuals who go to the sports center provide higher social and psychological benefits than those who do not. Therefore, in recent studies, psychological factors related to recreational activity and exercise behaviors have been the focus of attention of researchers. Within the scope of the study conducted in this direction, it was determined that the leisure time satisfaction of the members of the sports center, the exercise behavior change steps and the recreational benefit levels were examined. In this context, within the scope of the study conducted to examine the leisure time satisfaction and exercise behavior change steps of the individuals who are members of the sports center according to their recreational benefit levels, a voluntary survey was conducted with the members of 5 sports centers located in Selçuklu district of Konya province. Within the scope of the survey study, the data were analyzed with the SPSS program and some results were obtained. According to the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that the leisure time satisfaction and recreational benefit levels of men who are members of the sports center in terms of gender are higher than women. In addition, according to the study, it was determined that leisure satisfaction and recreational benefit levels did not differ statistically significantly according to gender, marital status, exercise change steps and physical activity.