Spor merkezi üyelerinin serbest zaman doyumu, benlik saygısı ve fiziksel görünüş mükemmeliyetçiliği düzeylerinin incelenmesi
Investigation of leisure time satisfaction, self-esteem and physical appearance perfectionism levels of sports center members
  1. Tez No: 851632
  2. Yazar: METİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı spor merkezi üyelerinin serbest zaman doyumu, benlik saygısı ve fiziksel görünüş mükemmeliyetçiliği düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Konya şehir merkezinde spor salonu üyeliği bulunan 164 kadın, 204 erkek olmak üzere toplam 378 kişiye uygulanmıştır. Çalışmada verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu, Serbest zaman doyum ölçeği, Fiziksel Görünüş Mükemmeliyetçiliği Ölçeği ve İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ve anlam çıkarıcı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcıların serbest zaman doyumu, benlik saygısı ve fiziksel görünüş mükemmeliyetçiliği ortalamaları demografik değişkenlere göre farklarını göstermek amacıyla bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca serbest zaman doyumu, benlik saygısı ve fiziksel görünüş mükemmeliyetçiliği arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Analizlerin tümü IBM SPSS Statistic 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet değişkenine bağlı olarak benlik saygısı ve serbest zaman doyumu puanlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Fiziksel görünüş mükemmeliyetçiliği ve benlik saygısı değerlerinin haftalık spor merkezi kullanımı değişkenine göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Leisure Time Satisfaction, Self-Esteem and Physical Appearance Perfectionism Levels of Sports Center Members. The sample of the study was applied to a total of 378 people, 164 women and 204 men, who have gym membership in Konya city center. Personal information form, Leisure Time Satisfaction Scale, Physical Appearance Perfectionism Scale and Two Dimensional Self-Esteem Scale were used to obtain the data in the study. Descriptive statistics and inferential statistics methods were used to analyze the data.Descriptive statistics and inferential statistics methods were used to analyze the data. Independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were conducted to show the differences of the participants' leisure time satisfaction, self-esteem and physical appearance perfectionism averages according to demographic variables. In addition, Pearson product-moment correlation analysis was conducted to examine the relationship between leisure time satisfaction, self-esteem and physical appearance perfectionism. All analyses were conducted using IBM SPSS Statistic 25.0 program. As a result of the analyses, it was determined that self-esteem and leisure time satisfaction scores did not differ according to gender. It was seen that physical appearance perfectionism and self-esteem values did not differ according to the variable of weekly sports center use.