Mersin-Erdemli arasındaki kıyı şeridi sesil alglerinin taksonomisi
  1. Tez No: 78365
  2. Yazar: ÖZCAN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZ Bu araştırmada; Türkiye'nin güneyinde, seçilen dört istasyonun (Mersin Limanı, Davultepe, Tece, Erdemli-ODTÜ) sesil makroalgleri incelenmiştir. Üst infralittoral bölgede dağılım gösteren Cyanophyta, Chlorophyta, Phaeophyta ve Rhodophyta bölüm üyeleri toplanarak taksonomik incelemeleri yapılmıştır. Bulunan taksonların gruplara göre dağılımı şöyledir: Cyanophyta : 8 Chlorophyta : 30 Phaeophyta : 28 Rhodophyta : 54 Toplanan örnekler Mersin Ünivesitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Herbaryumunda saklanarak korumaya alınmıştır. Toplam 120 takson tayin edilip bölgesel dağılımı ortaya çıkarılmıştır. Araştırma istasyonunda saptanan alglerin kayıtlık durumları çizelgeler halinde belirtilmiştir. Bulunan alglerden: Lyngbya adriae Ercegovic, Lyngbya epipnytica Hieronymus, Arthrospira breviarticula Setchell & Gardner, Enteromorpha multiramosa Bliding 1960, Acinetospora crinita (Carmichael ex Harvey in Hooker 1833) Kornmann,, Ectocarpus siliculosus (Dilhvyn 1809) Lyngbya 1819 var. penicillatus (J. Ag.) Kjellman, Hincksia sandriana (Zanardini 1849) Silva, Polysiphonia kellneri Zanardini Türkiye'nin Akdeniz Kıyılan için yeni kayıttır. Alglerden beş tanesi: Halopteris filicina (Grateloup 1806) Kützing 1843 var. patentisima, Bryopsis cf. caespitosa Suhr in Kützing 1849, Ectocarpus mucronatus Saunders 1898, Cladophora ruchingeri (C. Ag.) Kützing, Cladophoropsis modenensis (Kützing 1849) Boergesen, 1905 Türkiye kıyıları için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study sessile macroalgae of four stations (Mersin harbour, Davultepe, Tece, Erdemli-ODTU), located in the southhern Turkey were ivestigated. Members of Cyanophyta, Chlorophyta, Phaeophyta, and Rhodophyta occuring in the upper infralittoral were collected and identified. The taxa found can be grouped as follows: All samples identified were conserved conserved in the Herbarium of Faculty of Science and Art, University of Mersin. A total of 120 taxa were identified with their local distribution. Algae found in the study area were tabulated and new records were indicated. Amoung the algae: Lyngbya adriae Ercegovic, Lyngbya epiphytica Hieronymus, Arthrospira breviarticula Setchell & Gardner, Enteromorpha multiramosa Bliding 1960, Acinetospora crinita (Carmichael ex Harvey in Hooker 1833) Kornmann,, Ectocarpus siliculosus (Dillwyn 1809) Lyngbya 1819 var. penicillatus (J. Ag.) Kjellman, Hincksia sandriana (Zanardini 1849) Suva, Polysiphonia kellneri Zanardini are new records for mediterraneancoast of Turkey. Another five algal species: Halopteris filicina (Grateloup 1806) Kützing 1843 var. patentisima, Bryopsis cf. caespitosa Suhr in Kützing 1849, Ectocarpus mucronatus Saunders 1898, Cladophora ruchingeri (C. Ag.) Kützing, Cladophoropsis modenensis (Kützing 1849) Boergesen, 1905 are new for the entireTurkish coasts.