Limon çekirdeğini ve posasını ayırma makinası tasarımı
- Tez No: 78366
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
öz Bu çalışmada, kabuğu dondurma külahı olarak kullanılan limonun içi boşaltılıp palperden geçirilmek suretiyle suyu alındıktan sonra geriye kalan çekirdekli posasından, çekirdeğin ayrılmasına yönelik bir makina tasannu gerçekleştirilmiştir. Makinanm ayırma ünitesi olarak, iç kısmında paletli helezon götürücü bulunan, dairesel delikli sabit bir silindirik elek kullanılmıştır. Bu ortamda hareket eden ürünün bazı fizikomekanik özellikleri belirlenmiş, tasarım için gerekli büyüklükler saptanmış, kümeye etkiyen kuvvetlerin analizinden yola çıkılarak, makinayı oluşturan elemanların boyutlandınlması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda makinayı çevirecek motor gücü 1,2 kW olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, a machine was designed for separating lemon seed from its pomace which is obtained after removal of its shell and juice. A stationary cylindrical screen with round holes was used as the separating unit. Some physicomechanical properties of the material and necessary design parameters were determined. Design of the machine elements were mada after determining the forces acting on the material moving in the cylindrical screen media. Finally the necessary motor power was calculated as 1,2 kW.