Multicell resource allocation for multicarrier networks with multiuser decoding receivers
Çok taşıyıcılı, çok kullanıcılı kod çözme yeteneği olan alıcılı ağlar için çok hücreli kaynak tahsisi
- Tez No: 489415
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, gelecek nesil hücresel şebekelerin performansının geliştirilmesi için girişimin kullanıldığı teknikler ilgi odağı olmuştur. Anılan çalışmalar çok kullanıcılı kod çözme yeteneği olan alıcıların (kendi sinyaliyle birlikte kendisi için gönderilmeyen (girişim) sinyalini de çözebilen alıcılar) varlığını kabul etmektedir. Ayrıca, verinin şebeke trafiğine egemen olmaya başlamasından dolayı, kullanıcıların veri hızı talepleri hücrelerin kaynak dağıtımında önemli bir etmen olmaya başlamıştır. Bu tezde, çok hücreli, çok kullanıcılı ve çok kullanıcılı kod çözümü yeteneğine sahip alıcıların yer aldığı bir OFDMA sisteminin aşağı yönlü bağlantısı için verimli bir iletim algoritması önerilmektedir. Kullanıcıların minimum veri hızı talepleri dikkate alınarak marjinal veri hızı maksimizasyon problemi tanımlanmış olup, pratik bir planlama (alt taşıyıcı tahsisi) ve Lagrange ikili ayrışma ve eğim metotları kullanılarak güç dağıtımı algoritmaları geliştirilmiştir. Alt taşıyıcı tahsisinin sabit olduğu durumda çok kullanıcılı kod çözme modları kullanılarak, Lagrange ikili ayrışma yöntemiyle, optimal güç dağıtımı kuralı türetilmiştir. Bu tezde önerilen yöntemin düşük hesaplama karmaşıklığı olduğu ve pratik senaryolar için yüksek performans sağlamasının yanında gelecek nesil şebekelerine kolaylıkla entegre edilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, techniques for exploiting interference on the receiver side to improve the performance of future cellular networks have been of interest. These studies assume multiuser decoding capability of receivers, i.e. the receivers are able to decode the interference signal as well as the intended signal. Additionally, due to the dominance of data in network traffic, user rate demands are becoming crucial for resource allocation of cells in the network. In this thesis, we propose an efficient transmission scheme for the downlink of an OFDMA multicell multiuser system with multiuser decoding capable receivers. We define a marginal rate maximization problem taking into account minimum rate demands of users and develop practical scheduling (subchannel assignment) and power allocation algorithms using Lagrangian dual decomposition and gradient methods. Through Lagrangian dual decomposition, we derive the optimal power allocation rule using multiuser decoding modes for a given subchannel assignment. We observe that the method proposed here has low computational complexity and can be easily integrated to next generation networks as well as achieving high performance in practical scenarios.