Analysis of financial institutions' soundness: In the case of fragile five countries
Finans kurumlarının sağlamlığının analizi: Kırılgan beş ülke örneğinde
  1. Tez No: 783669
  2. Yazar: SHAFIQA NOORIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekonomik küreselleşme ve teknolojik ilerleme, son yıllarda finansal piyasaların entegrasyonunda önemli bir artışa katkıda bulunmuştur. Bu alandaki araştırma bulguları, bir pazardaki finansal şokun uluslararası olarak diğer pazarlara hızla iletilebileceğini göstermiştir. Son olaylar, bazı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarının finansal şoklara gelişmekte olan piyasalardan daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Bu açmazın, cari hesap açıkları, kur oynaklığı ve zayıflamış finansal kurumlar dahil olmak üzere çeşitli nedenleri vardır. Bunun nedeni, yabancı yatırımcıların bazı yükselen piyasalar hakkında bilgi eksikliği ve önyargıları olarak söylemek mümkündür. Bu araştırma, 12 ülkenin (“Kırılgan Beşli”artı benzer özelliklere sahip diğer ülkeler) finansal sağlamlığını değerlendirmekte ve analiz etmektedir. Bu amaçla seçilen ülkelerin 8 finansal sağlamlık göstergesi için IMF internet sitesinde yer alan en güncel (2018-2020) verileri kullanılmıştır. Bu verilerin önem düzeyi önce Entropi ağırlık ölçüm yöntemi ile elde edilmiş, ardından TOPSIS“Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden”biri kullanılarak seçilen dönemlerde finansal sistemlerin sağlamlığı derecelendirilmiştir. Seçilen bu ülkelerin finansal sistemlerinin sağlamlığı, finansal kurumlarının sağlamlığına göre değerlendirilmiştir. Tüm örneklemdeki ülkelerle karşılaştırıldığında, araştırmanın kapsadığı dönemlerde en kötü performansa sahip ülkelerin sadece“Kırılgan Beşli”olmadığı tespit edilmiştir. Arjantin ve Yunanistan, belirli yıllar için optimal ideal çözümün altındadır. Ayrıca, Kırılgan Beş gurubundan olan Brezilya ve Güney Afrika sürekli olarak en iyi performans sergilediği gözlemlenmiştir. Diğer ülkeler için sonuçlar son yıllarda dalgalı olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, economic globalization and technological advancement have contributed to major growth in financial market integration. A financial shock in one market can quickly be transmitted internationally to other markets, according to research findings in this area. Recent events have demonstrated that some developing countries' financial markets are more vulnerable to financial shocks than other emerging markets. Current account deficits, currency volatility, and weakening financial institutions are all contributing to the standoff. This could be due to a lack of knowledge and bias among international investors about some emerging markets. This research evaluates and analyzes the financial soundness of 12 countries (The“Fragile Five”plus other countries with similar characteristics). For this purpose, the most recent (2018-2020) annual data available on the IMF website for 8 financial soundness indicators of selected countries were used. The importance level of these data was first obtained by the Entropy method. Then the soundness of the financial systems was ranked in the selected periods using the TOPSIS method (one of the Multi-Criteria Decision-Making methods). The financial system soundness of the selected countries was evaluated according to their financial institutions' soundness. When compared with the countries in the whole sample, it was found that the countries with the worst performance in the periods covered by the research were not only the“Fragile Five”. Argentina and Greece are below the optimal ideal solution for certain years. Moreover, Brazil and South Africa from Fragile Five constantly showed top performance. The results for other countries fluctuated during recent years.