Haberlerin ve haber kaynaklarının BİST 100 üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Analysis for effects of news and news sources on BIST 100
- Tez No: 783674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ile ulusal haber kaynakları arasından TRT ve Halk Tv, uluslararası haber kaynakları arasından ise Bloomberg ve Sputnik kullanılarak haberler iyimser, kötümser ve nötr şeklinde yorumlanmış olup, Borsa İstanbul üzerindeki etkisi Ocak 2019'dan Aralık 2021'e kadar olan dönem için araştırılmıştır. Haber veri seti siyasi, ekonomi, sağlık, afet, askeri olarak 5 farklı şekilde sınıflandırılarak toplamda 132 adet haber dijital medya üzerinden derlenerek oluşturulmuştur. Haberlerin ve haber kaynaklarının Borsa İstanbul üzerindeki etkisi VAR analizi yardımıyla araştırılmıştır. Bu çalışmada ampirik bulgular doğrultusunda tezin teorik ile kavramsal bölümlerinde savunulan görüş desteklenmiş ve bulgular Etki Tepki, Varyans Ayrıştırma testi sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Bu kapsamda elde edilen bulgulara göre; ilk olarak farklı haber kaynaklarında yer alan haberlerin Borsa İstanbul üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Haber türleri arasından; 16.12.2021 tarihinde yayınlanan Merkez Bankasının faizi 2 puan indirdiği yönündeki ekonomi haberi %5,38 ile piyasayı en olumlu etkileyen haber olurken, 20.03.2021 tarihinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alındığı yönündeki yayınlanan ekonomi haberinin ise %9,79 ile piyasayı en olumsuz etkileyen haber olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak DJI ve DAX endekslerinin Borsa İstanbul üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile haberlerin piyasa üzerindeki önemi vurgulanmış olup, yatırımcılara piyasadaki ekonomi haberlerini daha yakından takip etmeleri konusunda yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, news were interpreted as positive, negative and neutral with use of TRT and Halk Tv from local news sources, and Bloomberg and Sputnik as international news resources and the relevant effect on Borsa İstanbul was researched for the period as of January 2019 until December 2019. News data set was classified with 5 categories as politics, economy, health, disasters and military and said data set was created by compiling 132 news on the digital media. Effect of news and news sources on Borsa İstanbul was researched with the VAR technique. In this study, the opinion which is argued in theoretical and conceptual sections of the thesis was supported in line with empirical findings, then the findings were interpreted according to the results of Action-Reaction and Variance Decomposition test. According to the findings obtained in this scope, it was seen that news from different news sources have a significant effect on Borsa İstanbul. Types of news; while the economy news published on 16.12.2021 about 2-point decrease of interest rate by the Central Bank was the news which affected the market most positively with a rate of 5,38%, the economy news published on 20.03.2021 about dismissal of Naci Ağbal, Governor of the Central Bank was the one which affected the market most negatively with a rate of 9,79%. Lastly, it was seen that DJI and DAX indexes have a significant effect on Borsa İstanbul. With this study, importance of news on the market was emphasized and it is believed that this study will help investors follow economy news in the market more closely.