Kamu liselerinde görev yapan öğretmenlere göre örgütsel adalet ile örgütsel sinizm arasındaki ilişki
The relationship between organizatonal justice and organizational cynicism according to public high school teachers
- Tez No: 783676
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada kamu liselerinde göre yapan öğretmenlere göre örgütsel adalet ve örgütsel sinizmin arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmada bağımlı değişkenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki kıdeme göre farklılaşıp farklılaşmadığı da ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Aydın il merkezi Efeler ilçesindeki liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örnekleme oranlı eleman örnekleme yöntemiyle 166'sı kadın 134' ü erkek olmak üzere 300 öğretmen alınmıştır. Verileri toplamak için“Örgütsel Adalet”ve“Örgütsel Sinizm”ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım göstermediği için Mann-Whitney-U ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kamu liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalete ilişkin görüşleri“yüksek”düzeyde ve cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Kamu liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizme ilişkin görüşleri“düşük”düzeyde ve yaş değişkenine göre farklılaşırken; cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Yaş değişkeni özelinde bilişsel sinizm alt boyutunda anlamlı bir farklılaşma vardır. Kamu liselerinde görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre örgütsel adalet ve örgütsel sinizm arasında“yüksek düzeyde”ve“negatif”bir ilişki bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kamu Lisesi, Öğretmen, Örgütsel Adalet, Örgütsel Sinizm.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational justice and organizational cynicism was investigated according to teachers working in public high schools. In the study, it was also discussed whether the dependent variables differ according to gender, age, marital status, educational status and professional seniority. The study was designed around a correlational survey model. The study population of the research consists of teachers working in high schools in Aydın city Efeler district in the 2020-2021 academic years. By using the sampling rate element method, 300 teachers, 166 women and 134 men, were included in the study.“Organizational Justice”and“Organizational Cynicism”scales were applied to collect the data. Since it did not show normal distribution, Mann-Whitney-U and Kruskal Wallis Tests were used in the analysis of the data. According to the results of the research, the opinions of the teachers working in public high schools on organizational justice are at a“high”level and there is no significant difference according to the variables of gender, age, marital status, education level and professional seniority. The opinions of teachers working in public high schools on organizational cynicism are at a“low”level and while it differs according to the age; there is no difference according to gender, marital status, educational status and professional seniority. There is a significant difference in the cognitive cynicism sub-dimension with regard to the age variable. According to the opinions of teachers working in public high schools, there is a“high”and“negative”relationship between organizational justice and organizational cynicism. KEY WORDS: Public High School, Teacher, Organizatonal Justice, Organizational Cynicism.