Metaversede mülkiyet sahibi olan ve olmayan kişilerin psikolojik ölçeklerle değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Persons with and without ownership in metaverse with psychological scales evaluation and comparison
  1. Tez No: 783717
  2. Yazar: ŞEYMA BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Metaverse projeleri uzun süredir gerçekleştirilmeye çalışılan fakat pandemi dönemi ile birlikte iyice gündeme gelen bir konudur. Bu dönemde uzun karantina dönemlerinin yaşanması ve insanların sosyal mesafe gerekliliğine bağlı olarak birbirlerinden uzak kalmaları bu projelerin hız kazanmasını sağlayan etkenlerden biri olarak görülebilir. Bu çalışma Metaverse hakkında bilgi sahibi olan ve Metaverse hakkında farklı tutumlar sergileyen kişilerin davranışları, alışkanlıkları, kişilik özellikleri ve dürtüsellikleri arasındaki farklılıkları tespit etmeyi amaçlamıştır. Metaverse hakkında bilgi sahibi olan ve Metaverse hakkında farklı tutumlara sahip olan 174 kişiye çeşitli sosyal ağlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Çalışmaya gönüllü olan kişilere Metaverse hakkındaki fikirlerini ve bilgilerini sorgulayan bir anketle birlikte Eysenck Kişilik Envanteri ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği e-anket yöntemi ile uygulanmıştır. Katılımcıların %24.71'i metaversede arsa sahibi olan, %15.52'si arsa sahibi olmayı düşünen, %35.06'sı metaversede arsa sahibi olmayı düşünmese bile bunu mantıksız bulmayan, %24.71'i ise arsa sahibi olmayan ve bunu mantıksız bulan kişilerden oluşmaktadır. Çalışmanın devamında da karşılaştırmalar bu 4 gruba göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metaverse projects are a topic that has been tried to be realized for a long time, but came to the fore with the pandemic period. In the pandemic, the long quarantine periods and the fact that people stay away from each other due to the necessity of social distance can be seen as one of the factors that accelerate these projects. This study aimed to determine the differences between the behaviors, habits, personality traits and impulsivity of people who have knowledge about the Metaverse and who have different attitudes about the Metaverse. 174 people who have knowledge about Metaverse and have different attitudes about Metaverse were reached through various social networks. The Eysenck Personality Inventory and Barratt Impulsivity Scale were administered with the e- questionnaire method, along with a questionnaire questioning their ideas and knowledge about Metaverse. 24.71% of the participants own land in the metaverse, 15.52% think of owning a land, 35.06% do not find it unreasonable even if they do not think of owning a land in the metaverse, 24.71% do not own a land and It consists of people who find it unreasonable. In the continuation of the study, comparisons were made according to these 4 groups.