Exploring the enablers and barriers of circular economy and blockchain adoption in the construction industry
İnşaat sektörünün blok zinciri ve döngüsel ekonomiye geçişini engelleyen ve destekleyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 783718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Doğrusal ekonomi modelinin bir sonucu olan al, yap ve elden çıkar ilkesi nedeniyle, inşaat sektörünün (CI) yoğun doğal kaynak kullanımı, çevre üzerinde çeşitli istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Bu olumsuz etkileri hafifletmek için doğrusal süreçleri döngüsel olanlarla değiştirmek amacıyla döngüsel ekonomi (CE) kavramı yaratılmıştır. Bu bağlamda, inşaat sektöründe döngüsel ekonominin başarılı bir şekilde kullanılması, gaz emisyonlarında, yoğun doğal kaynak kullanımında ve atık oluşumunda dikkate değer azalmalara önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Ayrıca, dijital teknolojilerin, özellikle blok zincirinin (BC) sürece entegre edilmesinin, CE'nin benimsenmesini ve başarısını hızlandırdığı ve mümkün kıldığı iddia edilirken, çeşitli engeller bu tür bir benimsemeyi engellemektedir. Bu çalışmada, CE ve BC'nin benimsenmesine olanak sağlayan unsurlar ve engeller, bir literatür taraması kullanılarak tanımlanmış ve Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOE) çerçevesinde kategorize edilmiştir. Daha sonra, inşaatla ilgili profesyonellerin her bir kolaylaştırıcı ve engelin CE ve BC'nin benimsenmesi üzerindeki etkisine ilişkin bakış açılarını keşfetmek için bir anket yapılmıştır. Sektör farkındalığının ve deneyiminin az olması, yeterli teşviğin sağlanmaması, inşaat endüstrisinin kendine has benimsemeyi zorlaştırıcı özellikleri ve yerleşmiş alışkanlıkların değiştirilmesindeki zorluklar benimsenmeyi engelleyen başlıca faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Öne çıkan kolaylaştırıcılar ise sektör paydaşlarının eğitimi, daha fazla devlet teşviğinin sağlanması ve yeni kanuni düzenlemeler yapılmasıdır. Bu çalışmanın bulguları, inşaat endüstrisini blok zinciri destekli bir döngüsel ekonomiye dönüştürme ve planlama konusunda karar vericilere destek olabilir.
Özet (Çeviri)
Due to the take, make, and dispose of principle, which is the result of the linear economy model, massive natural resource exploitation of the construction industry (CI) results in various undesired environmental side effects. The circular economy (CE) concept emerged to alleviate negative impacts and change linear processes with circular ones. In this context, the successful use of CE in the construction industry can significantly contribute to remarkable reductions in gas emissions, massive natural resource consumption, and waste generation. Moreover, integrating digital technologies, particularly blockchain (BC), into the process is claimed to accelerate and enable CE adoption and success, while several barriers hinder such adoption. In this study, the enablers and barriers of adopting CE and BC were identified using a literature review and categorized according to the Technology-Organization-Environment (TOE) framework. Next, a survey was performed to explore the perspectives of construction-related professionals regarding the effect of each enabler and barrier on CE and BC adoption. Lack of sector awareness, BC and CE experienced stakeholders, lack of sufficient incentivization, inherent properties of CI, and difficulties in changing settled habits are revealed to be the prominent factors hindering adoption. The prominent enablers are educating sector participants, increased government incentives, and new regulations. The findings of this study can support decision-makers in planning and transforming the construction industry into a blockchain-supported circular economy.