Sivas ili arı polenlerinin bazı kimyasal parametreleri ve biyolojik aktiviteleri
Some chemical parameters and biological activities of bee pollen from Sivas province
  1. Tez No: 990622
  2. Yazar: BURAK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Arı ürünlerinden biri olan polen, arılar için önemli bir besin maddesidir. Polen özellikle ergin, yaşlı ve larva dönemindeki arıların beslenmesinde protein, vitamin ve mineral madde gibi ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılmaktadır. Polen içerisindeki protein oranı ile arıların beslenmesinde temel protein ihtiyacını karşıladığı için kovana yeterli düzeyde alınmalı ve uygun şartlarda depolanmalıdır. Aynı şekilde arı poleni insan sağlığı için besleyici ve terapötik özelliklere sahiptir. Apiterapide, ilaç sanayinde, gıda endüstrisinde ve kozmetik sanayinde geniş bir kullanıma sahip arı poleninin, fiziksel- kimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Arıcılık yapılan bölgenin koşullarına, iklim ve floral yapısına göre, kovanlardan elde edilen arı polenlerinin renk, koku, pH vb. gibi fiziksel özellikleri bakımından ve sahip olduğu, protein, şeker, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral vb. gibi içerik profiller bakımından farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Ayrıca kimyasal bileşenlerdeki farklılıklara göre de arı polenlerinin çeşitli in vitro ve invivo çalışmalardan elde edilen biyolojik aktivite niteliklerinin ve fonksiyonel etkilerinin de değişebildiği görülmektedir. Bu çalışma kapsamında Sivas ilinde Yıldızeli, Divriği, Hafik, Zara, Gürün, Merkez ilçe gibi farklı lokalitelerden temin edilen arı polenlerinin bazı fiziksel, kimyasal özellikleri değerlendirilerek içerik analizleri yapılmıştır. Aynı zamanda farklı polen numunelerinin in vitro biyolojik aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Farklı bölgelerden toplanan arı polenlerinin hem fiziksel özellikleri hem içerik değerleri bakımından farklılıklar gösterdikleri belirlenmiş olup, bu farklılıkların biyolojik aktivite özelliklerine yansıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollen, one of the bee products, is an important nutrient for bees. Pollen is used to meet the protein, vitamin, and mineral needs of adult, mature, and larval bees. Because pollen's protein content provides essential protein for bees' nutrition, it must be adequately supplied to the hive and stored under appropriate conditions. Similarly, bee pollen has nutritional and therapeutic properties for human health. Various studies have been conducted to evaluate the physical and chemical properties of bee pollen, which has widespread use in apitherapy, the pharmaceutical industry, the food industry, and the cosmetics industry. Bee pollen collected from hives varies in terms of physical properties such as color, odor, pH, and content profiles such as protein, sugar, carbohydrates, fat, vitamins, minerals, and other factors, depending on the conditions, climate, and floral structure of the region where beekeeping is practiced. Furthermore, it has been observed that the biological activity characteristics and functional effects of bee pollen, as determined by various in vitro and in vivo studies, can vary depending on the differences in chemical components. In this study, some physical and chemical properties of bee pollen obtained from different districts of Sivas province, such as Yıldızeli, Divriği, Hafik, Zara, and Gürün, were evaluated, and some content analyses were conducted. Furthermore, the in vitro biological activities of different pollen samples were compared. It was determined that bee pollen collected from different regions differed in both physical properties and content values, and these differences were reflected in their biological activity characteristics.