Farklı botanik kaynaklardan elde edilen balların antioksidan kapasitesinin araştırılması
Investigation of antioxidant capacities of honeys obtained from different botanical sources
  1. Tez No: 443707
  2. Yazar: DENİZ AKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT NİSBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET FARKLI BOTANİK KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BALLARIN ANTİOKSİDAN KAPASİTESİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Hastalıklara karşı kullanılan tedavi yöntemlerinde geldiğimiz son noktada alternatif tıp ve alternatif çözümlerin her geçen gün önemi artmaktadır. Bu çalışmada ülkemizin farklı noktalarında ki çiçek kaynaklarından elde edilen ballarda ki antioksidan kapasitenin varlığının tespiti ve bu antioksidan kapasite ile apiterapi arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğunun irdelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bal numuneleri değişik bölgelerden (Erzurum ve Sivas illerinden Yayla balı, Muğla' dan Çam balı, Sinop' tan Kestane balı, Trabzon ilinden Akasya balı, Antalya' dan Narenciye balı ve Samsun' dan Ayçiçek balı) olmak üzere 6 farklı tür ve toplam 65 kavanoz bal temin edilmiştir. Balların 300'er gramlık örnekleri sterilize kavanozlara aktarılmıştır. Laboratuvarda tüm numunelerin polen analizi yapılarak bitki kaynağının saflık derecesi tespit edilmiştir. Elde edilen örnekler analiz yapılana kadar 4-6 oC' da muhafaza edilmiştir. 65 farklı bal örneğinde total antioksidan aktivite modifiye edilmiş Meda ve Velazquez yöntemine göre, total fenolik konsantrasyonu Beretta yöntemine göre, total flavonoid değerleri ise Meda metoduna göre ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: At the final stage for the treatment of diseases, the importance of alternative medicine and alternative solutions is increasing day by day. In this study, it is aimed to determine the presence of antioxidant capacity in different honey types which are obtained from different flower sources and from different parts of our country and to examine the level of relation between antioxidant capacity and apitherapy. Material and Method: Honey samples are gathered from different regions (Plateau honey from Erzurum and Sivas, pine honey from Mugla, chestnut honey from Sinop, acacia honey from Trabzon, citrus honey from Antalya and sunflower honey from Samsun) as 6 different types and eventually 65 jars of honey are received. Samples weighing 300 grams from each honey type are put in sterilized jars. Pollen analyses of each sample were carried out in laboratory and eventually the purity level of source plants were determined. Samples were kept in temperature around 4-6 degrees oC. Total antioxidant activity of 65 different type of honey samples are modifed by means of Meda and Velazquez method, phenolic compounds according to the method described by Beretta and total flavonoid content was determined using the Meda method.