Minimizing axis drift in fully compliant slider-crank mechanism
Tamamen esnek bir krank-biyel mekanizmasında eksen kaymasını en aza indirgemek
- Tez No: 783745
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU, DR. ERDİNÇ N. YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Esnek krank-biyel mekanizmaları, esnek olmalarının sağladıkları avantajları elde etmek amacıyla birçok kez çalışılmıştır. Esnek mekanizmaların avantajları; hassaslık, düşük maliyet, sürtünmesizlik, hafiflik olarak sıralanabilir ve bu avantajlar mekanizmaların boşluksuz olarak tek parça olarak üretilmeleri sayesinde elde edilir. Esnek krank-biyel mekanizmalarının dezavantajı ise kızak üzerindeki eksen kayması ve eksen dönmesidir. Kısmen esnek krank-biyel mekanizmaları üzerine birçok çalışma bulunmakta ama tamamıyla esnek krank-biyel mekanizması üzerine sadece bir çalışma bulunmaktadır. Bu mekanizmada krank-biyel mekanizmalarında istenmeyen bir hareket olan kayda değer ölçüde eksen kayması vardır. Bu tez kapsamında, kızak hareketini en yüksek seviyede tutarak eksen kaymasını en aza indirgeyecek bir esnek krank-biyel mekanizması tasarlanmaktadır. Tasarlanan mekanizma PRBM yardımı ile kinematik olarak incelenmektedir. Virtual iş metodu kullanılarak kuvvet analizi gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizi ve üretilen prototip üzerindeki ölçümler ile teorik çözüm doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Compliant slider-crank mechanisms have been studied several times to gain the advantages of compliant mechanisms. The advantages of compliant mechanisms are precision, reducing cost, having no wear, and reducing weight, all gained by manufacturing them as a single piece without backlash. Compliant slider-crank mechanisms also have a critical disadvantage to solve: axis drift and axis rotation of the output segment. Partially compliant slider-cranks are studied several times, and there is only one study on a fully-compliant slider-crank mechanism, but this mechanism has a considerable axis drift which is not desired motion of slider-crank. This study proposes a fully compliant slider-crank mechanism with minimized axis drift and the largest possible stroke. Proposed mechanism is observed kinematically with the help of pseudo-rigid-body model. A force analysis is conducted with virtual work method. Theoretical solution is verified with finite element analysis and measurements of the manufactured prototype of the proposed mechanism.