Doğum öncesi eğitimin gebelerin algıladıkları stres düzeyine etkisi
The effect of prenatal education on the perceptional stress level of pregnancy
  1. Tez No: 783746
  2. Yazar: ZÜBEYDE UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı doğum öncesi eğitimin gebelerin algıladıkları stres düzeyine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Osmaniye Devlet Hastanesi'ne doğum öncesi dönemde başvuran 40 gebe deney grubunu, 40 gebe kontrol grubu olmak üzere toplam 80 gebe oluşturmaktadır. Deneysel nitelikteki araştırmada kişilerin demografik bilgilerini toplamak amacıyla Genel Bilgi Formu ve gebelerin algıladıkları stres düzeylerini ölçmek amacıyla Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan gebelere Doğum öncesi eğitim uygulanırken kontrol grubundaki gebelere herhangi bir eğitim programı uygulanmamıştır. Verilerin analizi SPSS 22 ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda doğum öncesi eğitimin gebelerin algıladıkları stres düzeyini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Diğer bir ifadeyle doğum öncesi eğitimde egzersizlere katılan, uygulamalı eğitimler ile doğum ile ilgili bilgi kazanan gebelerin streslerinin azaldığı söylenebilir. Hastane gibi kurumsal işletmelerde Doğum öncesi eğitimlerin yaygınlaştırılması, eğitici eğitimlerinin arttırılması ve bu alanda gebelerin eğitim kurslarına katılımlarının sağlanması ayrıca eğitim standartlarının oluşturulması ve gerekli girişimlerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of prenatal education on the perceived stress level of pregnant women. The study group of the research consisted of 80 pregnant women, 40 of whom were in the experimental group and 40 of them were in the control group, who applied to Osmaniye State Hospital in the prenatal period. In the experimental study, the General Information Form was used to collect the demographic information of the individuals and the Perceived Stress Scale was used to measure the perceived stress levels of the pregnant women. While prenatal education was applied to the pregnant women in the experimental group, no education program was applied to the pregnant women in the control group. Data analysis was performed with SPSS 22. As a result of the research, it was determined that prenatal education positively affects the perceived stress level of pregnant women. In other words, it can be said that the stress of pregnant women who participate in exercises in prenatal education and gain knowledge about birth through applied training is reduced. It is recommended to disseminate prenatal education in institutional enterprises such as hospitals, to increase the training of trainers and to ensure the participation of pregnant women in training courses in this area, as well as to establish training standards and take necessary initiatives.