Fetüsün cinsiyetinin paternal bağlanmaya etkisi
The effect of fetus gender on paternal attachment
  1. Tez No: 783755
  2. Yazar: ASENA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Midwifery, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma fetüsün cinsiyetinin baba ile fetüs arasındaki bağlanmaya ne düzeyde etki ettiği incelenmek amacıyla betimsel/tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bir araştırmadır. Araştırma doğmamış bebeklerinin cinsiyet bilgisini almış olan ve İstanbul'da yaşayan 102 baba adayıyla Eylül-Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ve“Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği”aracılığı ile elde edilmiştir. Ölçek ve demografik bilgi formu katılımcılara online platformlardan iletilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri betimleyici istatistiklerle analiz edilmiştir. Parametrik testler kullanılarak analizler tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and cross-sectional study to examine to what extent the gender of the fetus affects the attachment between the father and the fetus. The research was carried out between September and November 2022 with 102 prospective fathers living in Istanbul, who received the gender information of their unborn babies. The data of the study were obtained through the“Socio-Demographic Information Form”and the“Paternal Antenatal Attachment Scale ”. The scale and demographic information form were sent to the participants from online platforms. The socio-demographic information of the participants was analyzed with descriptive statistics. Analyzes were completed using parametric tests.