Kronik hastalıkların öz-yönetiminde e-sağlık okuryazarlığı ölçeğinin türkçe geçerlik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the e-health literacy scale in the self-management of chronic diseases in turkish
- Tez No: 783754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Suudi Arabistan'da kronik hastalıklar (diyabet, romatoid artrit, hipertansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım vb.) için geliştirilen e-sağlık okuryazarlığı ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Bu metodolojik araştırmaya 300 birey katılmıştır. Araştırmanın verileri serviste yatmakta olan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan kronik hastalığa sahip bireyler arasından gelişigüzel örnekleme yöntemi ile toplanmıştır (133 erkek, 167 kadın) 52.0±14.59 yaş (dağılım, 19-90 yıl) idi. Veriler kapsam geçerlik indeksi, Cronbach alfa, madde korelasyonu, zaman göre değişmezlik, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Bulgular: Ölçek kapsam geçerlik indeksi 1, Cronbach alfa değeri .851 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to test the validity and reliability of the e-health literacy scale developed for chronic diseases (diabetes, rheumatoid arthritis, hypertension, chronic obstructive pulmonary disease, asthma, etc.) in Saudi Arabia adapting to Turkish. Materials and Methods: 300 individuals participated in this methodological study. The data were collected using convenience sampling method from individuals with chronic diseases who were hospitalised in the ward and volunteered to participate in the study. The age group was 52.0±14.59 years (range, 19-90 years) by the method (133 males, 167 females). Content validity index, Cronbach's alpha, test-retest, item correlation, exploratory and confirmatory factor analysis were applied to the data. Results: The content validity index was found to be 1 and the Cronbach's alpha coefficient was found to be .851.