Patlama gürültüsüne maruz kalan kişilerin odyolojik bulguları
Audiological findings of persons exposed to explosion noise
- Tez No: 783765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gürültüye bağlı işitme kaybı prevelansı yüksek işitme kaybı türüdür. Maruz kalma türüne bağlı olarak kulak gürültüden 2 farklı şekilde zarar görür. Birincisi, düşük seviyeli gürültüye uzun süreli maruz kalmadır. İkincisi, 140 dB'yi aşan yüksek seviyeli, kısa süreli maruz kalmadır. Silah patlaması ani ve yüksek enerjili sesler olupakustik travmaya ve yüksek frekans işitme kaybına sebep olabilmektedir. Kişilerin bu seslere maruz kalma süresi arttıkça patlama seslerinin, işitme sistemi üzerindeki olumsuz etkisi de artacaktır. Çalışmanın amacı, mesleği gereğince silah patlama gürültüsüne maruz kalan katılımcılarda, patlama gürültüsünün sebep olduğu yüksek frekans işitme kaybının ve akustik travmanın ortaya çıkıp çıkmadığını araştırmak, katılımcıların sağ ve sol kulak işitme eşiklerini karşılaştırarak patlama sesinin iki kulak işitme eşikleri arasında bir fark oluşturup oluşturmayacağını belirlemektir. Ayrıca diğer bir amaç, patlama gürültüsüne maruz kalma süresinin işitme kaybı üzerine etkisini, mesleki yılı 3- 5 ile 10-15 yılları arasında olan 2 grup arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Mesleki hayatı 3-5 yıl arasında olan 50 kişi, mesleki hayatı 10-15 yıl arasında olan 50 kişi toplamda 100 kişinin, 125-8000 Hz saf ses eşikleri ve timponogram değerleri incelenmiştir. Mesleki yılı 3-5 ile 10-15 yılları arasında olan 2 grup arasında 250- 8000Hz frekans işitme eşiklerinin karşılaştırması sonucunda sağ kulakta 4000Hz; sol kulakta 4000Hz ve 8000Hz değerlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Mesleki yılı 10-15 yıl arası olan kişilerin sağ ve sol kulaklarının 2000-4000-8000Hz işitme eşiklerinin ve SSO larının karşılaştırıldığı istatistiksel çalışmada anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir (p>0.05). Bu çalışma, topluma ve meslek hayatında silah kullanan kişilere patlama gürültüsünün işitme sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini anlatmak ve bu konuda kişilerin bilinçlenmesi sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalara kaynak niteliği taşıyabilir. Bu çalışma patlama gürültüsünün yüksek frekans işitme kaybına sebep olduğu ve maruz kalma süresinin yüksek frekans işitme kaybındaki artışa sebep olduğu belirlendi. Ancak işitme kaybı fizyolojisinin ve işitme kaybı oluşumunun bireysel değişkenliklerden etkilenip etkilenmediğini anlamak amacıyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler Gürültü, Akustik Travma, İşitme Kaybı
Özet (Çeviri)
Noise-induced hearing loss is the most common type of hearing loss. Depending on the type of exposure, the ear is damaged by noise in 2 different ways. The first is prolonged exposure to low-level noise. The second is high-level, short-term exposure in excess of 140 dB. Gun explosions are sudden and high-energy sounds that can cause acoustic trauma and high-frequency hearing loss. As the exposure time of people to these sounds increases, the negative effect of explosion sounds on the hearing system will also increase. The aim of the study is to investigate whether high-frequency hearing loss and acoustic trauma caused by explosion noise occurs in participants who are exposed to gun explosion noise due to their profession, to compare the right and left ear hearing thresholds of the participants and to determine whether the explosion sound will make a difference between the hearing thresholds of the two ears. In addition, another aim is to evaluate the effect of exposure time to blast noise on hearing loss comparatively between 2 groups whose occupational years are between 3-5 and 10-15 years. 125-8000 Hz pure tone thresholds and tymponogram values of 50 people with a professional life of 3-5 years, 50 people with a professional life of 10-15 years, a total of 100 people were examined. As a result of the comparison of the 250-8000Hz frequency hearing thresholds between the 2 groups whose occupational years are between 3-5 and 10-15 years, 4000Hz in the right ear; There was a significant difference between the groups at 4000Hz and 8000Hz in the left ear (p0.05). No significant results were obtained in the statistical study comparing the 2000-4000-8000Hz hearing thresholds and SSOs of the right and left ears of people with a professional year of 10- 15 (p>0.05). This study can serve as a source for studies to explain the negative effects of explosion noise on hearing health to society and people who use guns in their professional life and to raise awareness of people on this issue. In this study, it was determined that blast noise causes high frequency hearing loss and exposure time causes an increase in high frequency hearing loss. However, more research is needed to understand whether the physiology of hearing loss and the occurrence of hearing loss are affected by individual variability. Keywords Noise, Acoustic Trauma, Hearing Loss