Tinnituslu işitme kayıplı bireylerde işitme cihazı kullanımının tinnitus şiddeti ve psikosomatik durumu etkisi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hearing aid use on tinnitus severity and psychosomatic status in individuals with hearing loss with tinnitus
  1. Tez No: 783766
  2. Yazar: SELMA ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İşitme kaybı, dış seslerden gelen stimülasyonu azaltmaktadır. Bu durum, tinnitus farkındalığının artmasına neden olmaktadır. Bu girdi yoksunluğu, işitsel yolların yapılarının işlevini değiştirebilmektedir. İşitme cihazı amplifikasyonuyla, dış ortamdan işitilebilir hale gelen sesler tinnitus algısını azaltmak için işitsel sinir sisteminin yeterli aktivasyonunu sağlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; tinnitusa sahip işitme kayıplı bireylerde tinnitus terapi yöntemleri olmaksızın, işitme cihazı uygulaması sonrasında kişinin psikosomatik durumunun ve tinnitus şiddetindeki değişimin araştırılmasıdır. Bu çalışma, 18 yaş ve üzeri bilişsel, duyusal ve sözel iletişim kurmayı engelleyen bir problemi olmayan, işitme kayıplı 144 birey ile gerçekleştirilmiştir. Unilateral veya bilateral işitme cihazı kullanan tinnituslu bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada vakaların tümü yeni tinnitus teşhis konulup işitme cihazı uygulama ve satış merkezine başvuran bireylerdir. Tinnitus engellilik anketi (THI) ve görsel analog skala (VAS), vaka ilk başvurduğunda işitme cihazı uygulamasına başlamadan önce ve işitme cihazı kullanımına başladıktan ortalama bir ay sonra uygulanmış olup, anket sonuçları arasındaki puan değişimi istatiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss reduces stimulation from outside sounds. This situation causes an increase in tinnitus awareness. This lack of input can change the function of the structures of the auditory pathways. With hearing aid amplification, sounds that become audible from the external environment can provide sufficient activation of the auditory nervous system to reduce the perception of tinnitus. The aim of this study; The aim of this study is to investigate the psychosomatic state of the person and the change in tinnitus severity after hearing aid application, without tinnitus therapy methods, in individuals with hearing loss with tinnitus. This study was carried out with 144 individuals with hearing loss, aged 18 years and older, who do not have a problem preventing cognitive, sensory and verbal communication. Individuals with tinnitus using unilateral or bilateral hearing aids were included in the study. All of the cases in the study were individuals who were diagnosed with new tinnitus and applied to the hearing aid application and sales center. Tinnitus Handicap Inventory (THI) and visual analog scale (VAS) were applied before the hearing aid application was applied for the first time and one month after the hearing aid use, and the change in scores between the survey results were analyzed statistically.