Gürültüye maruz kalmış bireylerde threshold equalizing noise (Ten) test ile koklear ölü bölge taraması
Cochlear dead region screening whith threshold equalizing noise (Ten) test in noise exposed individuals
- Tez No: 783767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR, PROF. DR. MEHMET SUAT ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Koklear ölü bölge, özellikle yüksek frekans bölgelerinde tüy hücrelerinin ve/veya VIII kranial sinirin ölü olarak kabul edilebilecek kadar kötü işlev görmesidir. TEN eşik dengeleme gürültüsü olarak da bilinen, özel olarak üretilmiş bir geniş bant gürültüsüdür. TEN testinin amacı, TEN varlığında hastanın maskeli eşiklerinin ölçülmesi sonucu ilgili frekansta ölü bölge varlığını belirlemektir. Bu çalışmanın amacı; günlük yaşamlarında gürültüye maruz kalmış bireylerin işitme eşikleri ve TEN maskeli eşiklerinin, kontrol grubunun işitme eşikleri ve TEN maskeli eşiklerine göre aralarındaki farkın gerekli analizler sonucunda incelenmesi ve gürültüye maruz kalan bireyler de koklear ölü bölge varlığının tespit edilmesidir. Çalışmamıza İnceler ve Yılkal Medikal'de çalışan 32 işçi birey çalışma grubu, normal işitmeye sahip 30 gönüllü birey kontrol grubu olmak üzere toplam 62 kişi dahil edilmiştir. Gönüllülere sırasıyla immitansmetrik değerlendirme, saf ses odyometri, konuşma odyometrisi ve TEN testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, hava yolu işitme eşiği, kemik yolu işitme eşiği, konuşmayı alma eşiği ve konuşmayı anlama skoru için çalışma ve kontrol grubu arasında ilgili frekanslarda çalışma grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. TEN testi sonuçlarına göre 13 bireyde (14 kulak) 7'si 6000 Hz, 5'i 4000 Hz ve 2'si 8000 Hz olmak üzere TEN testi kriterlerine göre koklear ölü bölge varlığı tespit edilmiştir. TEN maskeli eşikleri her iki kulak için çalışma ve kontrol grubu arasında sağ kulak 2000 Hz, sağ ve sol kulak 4000 Hz, sol kulak 6000 Hz bölgelerinde çalışma grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu çalışmada gürültülü ortamlarda çalışan bireylerin, gürültülü ortamlarda çalışmayan bireylere göre işitme eşikleri ve TEN maskeli işitme eşiklerinin daha çok etkilendiği ve koklear ölü bölgelerin oluşabildiği ortaya koyulmuştur. Bu nedenle gürültülü ortamda çalışan bireylerin, çalışırken gürültü önleyici tıkaç takmaları, rutin işitme taramalarına TEN testi bataryasının eklenmesi, bireylerin işitme sağlığını koruması açısından daha faydalı olacaktır. Çalışmamızın sonucu literatürdeki yapılan çalışmalara göre genel bir benzerlik göstermektedir. Anahtar Kelimeler TEN test, gürültü, gürültüye bağlı işitme kaybı, ölü bölge, eşik dengeleme gürültüsü
Özet (Çeviri)
The cochlear dead region is when the hair cells and/or the VIII cranial nerve function poorly enough to be considered dead, especially in the high frequency regions. TEN is a specially produced broadband noise, also known as threshold equalizing noise. The purpose of the TEN test is to determine the presence of a dead region at the relevant frequency as a result of measuring the masked thresholds of the patient in the presence of TEN. The aim of this study is to examine the hearing thresholds and TEN masked thresholds of individuals exposed to noise in their daily lives, the difference between them compared to the hearing thresholds and TEN masked thresholds of the control group as a result of the necessary analyzes and to decipher the presence of cochlear dead region in individuals exposed to noise. A total of 62 people were included in our study, including a study group of 32 individual workers working at Inceler and Yilkal Medical, a control group of 30 volunteer individuals with normal hearing. Immitansmetric evaluation, pure-tone audiometry, speech audiometry and TEN test were applied to the volunteers respectively. As a result of the study, a significant difference was found between the study and control group in favor of the study group at the relevant frequencies for the airway hearing thresholds, bone conduction hearing thresholds, speech reception thresholds and speech discrimination score. According to the results of the TEN test, the presence of a cochlear dead region was detected in 13 individuals (14 ears) according to the criteria of the TEN test, including 7 at 6000 Hz, 5 at 4000 Hz and 2 at 8000 Hz. Decimals with TEN masks were found to differ significantly between the study and control groups for both ears in the right ear 2000 Hz, right and left ear 4000 Hz, left ear 6000 Hz regions of the study group. In this study, it has been revealed that individuals working in noisy environments are more affected by hearing thresholds and hearing thresholds with TEN masks than individuals who do not work in noisy environments, and cochlear dead region may occur. For this reason, it will be more beneficial for individuals working in a noisy environment to wear noise-canceling plugs while working, and adding a TEN test battery to routine hearing scans to protect the hearing health of individuals. The result of our study shows a general similarity according to the studies in the literature. Keywords TEN test, noise, noise-induced hearing loss (NIHL), dead regions, threshold equalizing noise