Kronik gürültünün santral işitsel işlemleme becerilerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chronic noise on central auditory processing skills
  1. Tez No: 691394
  2. Yazar: AYDAN İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ ADALI, PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda, endüstriyel çalışma ortamında yüksek seviyede gürültü şiddetine maruz kalarak çalışan bireylere; İstanbul Aydın Üniversitesi Odyovestibuler Laboratuvarında oluşturulan santral işitsel işlemleme test bataryası uygulanmıştır. Çalışmaya farklı sürelerde gürültüye maruz kalmış saf ses ortalaması 30 desibelin altında ve tip A timpanograma sahip, 20-60 yaş arası 120 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmada, yaş alma faktörü ve kronik gürültüye maruz kalma süresininin işitsel işlemleme becerilerine olan etkisini işitsel işlemleme test bataryası ile değerlendirmek amaçlanmıştır. Katılımcılara işitsel işlemleme testlerinden Frekans Paternleri Testi, Süre Paternleri Testi, Rastgele Aralık Tespit Etme Testi uygulanmıştır. Test skorları excel dosyalarına işlenerek, SPSS 22 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ve gürültüye maruz kalma süreleri, ortalama ± standart sapma olarak istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların yaş ve gürültüye maruz kalma sürelerine göre işitsel işlemleme test skorları betimsel istatistik yöntemi ile hesaplanmıştır. Test skorlarının analiz edilmesinde parametrik/parametrik olmayan testlerin kullanılacağını belirlemek için Levene's Homojenlik testi uygulanmış, bu testlerin sonuçlarına göre bağımlı T testi, tek yönlü varyans analizi ANOVA-post hoc Tukey testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarında katılımcıların işitsel işlemleme becerileri farklı yaş aralıklarında ve farklı gürültüye maruz kalma sürelerinde değerlendirilmiştir. Edinilen bulgular ile yapılan istatistiksel analizler sonucunda yaşlanma etkisi ve gürültüye maruziyet süresi arttıkça işitsel işlemleme becerilerinde performans düşüşü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, a central auditory processing test battery created in Audiovestibuler Laboratory of Istanbul Aydın University was applied to individuals working in an industrial working environment with high levels of noise intensity. Our study included 120 participants aged 20-60 years, who were exposed to noise for different periods of time, with a pure tone average of less than 30 decibels and a type A tympanogram. The aim of the study is to evaluate the effect of aging factor and chronic noise exposure time on auditory processing skills with auditory processing test battery. Frequency Patterns Test, Duration Patterns Test, Random Gap Detection Test, which are auditory processing tests were applied to the participants. Test scores were processed into excel files and analyzed statistically in SPSS 22 program. Age and exposure time to noise of the participants were statistically calculated as mean ± standard deviation. Auditory processing test scores were calculated using the descriptive statistical method according to the age and exposure time of the participants. Levene's Homogeneity test was applied to determine whether parametric/non-parametric tests would be used in the analysis of test scores, dependent T test, one-way analysis of variance ANOVA-post hoc Tukey test and Kruskal Wallis test were used according to the results of these tests. In the results of the study, the auditory processing skills of the participants were evaluated at different age ranges and at different exposure times to noise. In the statistical analyses of study with the obtained findings, it was observed that the auditory processing skills were weakened as the age factor and the duration of exposure to noise increased.