Sarkopenik bireylerde inspiratuvar kas eğitiminin diyafram kalınlığı, inspiratuvar kas kuvveti ve egzersiz kapasitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi
The effects of inspiratory muscle training on diaphragm thickness, inspiratory muscle strength and exercise capacity in individuals with sarcopenia
  1. Tez No: 783803
  2. Yazar: EREN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, sarkopenik bireylerde uygulanan inspiratuvar kas eğitiminin; diyafram kalınlığı, inspiratuvar kas kuvveti ve egzersiz kapasitesi üzerine olan etkilerini incelemektir. Sarkopeni durumları EWGSOP2 tanı kriteri kullanılarak belirlenen ve çalışmamıza dâhil edilen 20 sarkopenik gönüllü, randomize bir şekilde çalışma grubu (10 kişi) ve kontrol grubu (10 kişi) olarak ikiye ayrılmıştır. Sekiz hafta boyunca ev programı şeklinde uygulanan inspiratuvar kas eğitimi (IMT) programı öncesi ve sonrasında; maksimum inspiratuvar basınç (MIP), 6 dakika yürüme testi (6DYT), ultrasonografik yöntem ile diyafram kalınlığı ve diyafram kas sertliği, solunum fonksiyon testi (SFT) ve sandalyeye otur kalk testi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşam kaliteleri Sarkopenide Yaşam Kalitesi Anketi (SarQoL) ile değerlendirilmiştir. IMT sonrası, çalışma grubunda kontrol grubu ile kıyaslandığında; MIP (p0,05). IMT, çalışmamızda gösterildiği üzere sarkopenik bireylerde klinik olarak önem arz eden birçok parametre üzerinde olumlu sonuçlar doğurmuştur. Bu bağlamda IMT'nin güvenle ve kolaylıkla sarkopenik bireylerin rehabilitasyon programlarına dahil edilebileceğini düşünüyor ve öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate to the effects of inspiratory muscle training (IMT) on diaphragm thickness, inspiratory muscle strength, and exercise capacity in sarcopenic individuals. Twenty sarcopenic participants included in our study and sarcopenia status was determined using the EWGSOP2 diagnostic criteria. The participants were randomly divided into the study group (n=10) and the control group (n=10). Before and after the inspiratory muscle training (IMT) program which was performed as a home program for eight weeks; measurements were taken for maximum inspiratory pressure (MIP), 6-minute walking test (6MWT), diaphragm thickness and diaphragm muscle stiffness, spirometry, and chair stand tests. The quality of life of the participants was evaluated with Sarcopenia and Quality of life Questionnaire (SarQoL).