Katsayı diyagram metodu'nun özel durumlarda ve MIMO sistemlerde uygulanması
The Application of the coefficient diagram method to special cases and MIMO systems
  1. Tez No: 78382
  2. Yazar: SERDAR ETHAM HAMAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
n ÖZET DOKTORA TEZİ KATSAYI DİYAGRAM METODU'NUN ÖZEL DURUMLARA VE ÇGÇÇ (MIMO) SİSTEMLERE UYGULANMASI Serdar Ethem HAMAMCI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 134 Katsayı Diyagram Metodu (KDM) tasarım prosedürünün kolaylığı, arzu edilen performans özelliklerinin tümünün dengeli bir şekilde göz önüne alınarak tasarım yapılabilmesi, minimum dereceli kontrolör elde edilmesi, kullandığı bazı kriterler sayesinde bir sistem için aynı anda çok sayıda kontrolör tasarımı yapılabilmesi vb özellikleri nedeniyle diğer kontrol metodlarına alternatif oluşturmaktadır. Şimdiye kadar KDM üzerine yapılan çalışmalar genellikle doğrusal ve zamanla değişmeyen sistemler ile sınırlı kalmıştır. Halbuki pratikteki sistemlerin çoğu doğrusal olmayan, zamanla değişen ya da çok değişkenli vb. özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu çalışma, doğrusal ve zamanla değişmeyen sistemlere ilave olarak üzerinde yeteri kadar çalışılmamış diğer sistemleri de kapsamaktadır. Bu tez üç ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım doğrusal ve zamanla değişmeyen sistemler için daha önce verilen çalışmalar göz önüne alınarak hazırlanan sistematik, ayrıntılı ve açık tam bir tasarım prosedürünü kapsamaktadır. İkinci kısımda bazı belirsiz yapılı ve doğrusal olmayan sistemlerin KDM ile kontrolü ele alınmıştır. Üçüncü kısım ise çok değişkenli sistemlerin KDM ile kontrolü üzerinedir. Her üç kısımda verilen tasarım prosedürleri örnekler ile pekiştirilmiştir. Sonuçlar KDM'in sistemlerin arzu edilen performans karakteristiklerini elde etmek için çok tatminkar bir metod olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Katsayı diyagram metodu, kararlılık, zaman cevabı, dayanıklılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. THESIS THE APPLICATION OF THE COEFFICIENT DIAGRAM METHOD TO SPECIAL CASES AND MIMO SYSTEMS Serdar Ethem HAMAMCI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical-Electronics Engineering 2002, Page: 134 The Coefficient Diagram Method (CDM) is an alternative to the other control methods, because the design procedure is simple, all of the performance specifications can be achieved in balance, a minimum degree controller can be accomplished and the design of many controllers can be done for a system using some criterions. Until recently work that has been done on CDM is generally for linear and time invariant single input single-output plants. In practical, most systems are nonlinear or time variant and multivariable, etc. For this reason, this research deals with linear and time invariant systems as well as the others which has not been considered enough before. This thesis contains three parts. The first part which is prepared by considering the previous works contains a complete systematic, detailed and clear design procedure for linear and time invariant system for which the previous design procedures are not sufficient and clear. Control of some uncertain and nonlinear systems are studied with CDM in part two. Part three is devoted to multi-variable plants control by using CDM. The given design procedures are supported by examples in all three parts. Results show that CDM is a very satisfactory method for obtaining the desired performance characteristics of the systems. Keywords : Coefficient diagram method, stability, time response, robustness.