Katsayı diyagram metodunun hareket kontrol sistemlerine uygulanması
Application of coefficient diagram method to motion control systems
  1. Tez No: 506355
  2. Yazar: ADEM AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, polinom yaklaşımı yönteminden olan Katsayı Diyagram Metodu (KDM) ile hareket kontrol sistemlerine uygulanması için kontrolcü tasarımları yapılmıştır. Hareket kontrolünde kullanılan DC motorların parametreleri deneyler ve 3B çizimlerle belirlenmiştir. Hız ve konum kontrol uygulamalarının yapılacağı esnek kayışlı DC motor sistemi oluşturulmuş, kontrol katsayılarının belirlenmesinde kullanılacak olan transfer fonksiyonu ve durum uzay denklemleri çıkarılmıştır. KDM'nin DC motor hız ve konum kontrolünde PID ve IPD kontrolcülerinin karşılaştırmalı sonuçları verilmiştir. Esnek kayışlı DC motor sisteminin IPD, SSI ve SSIO kontrolcüleri tasarlanarak, kontrol çalışmalarının simülasyon ve deneysel sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, controller are designed for motion control with Coefficient Diagram Method (KDM) which is polynomial approach method. The parameters of the DC motors are determined with experimental studies and 3D drawings. A flexible belt DC motor system is established for speed and position control applications, it's transfer function and state space equations are derived from mathematical model. The results of (Coefficient Diagram Method) CDM PID and IPD controllers in the DC motor speed and position control are compared. The IPD, SSI and SSIO controllers for the flexible belt DC motor system are designed and simulation and experimental results of controllers are shared.