Takım erdemi ve takım öğrenmesi arasında takımın işyeri spiritüalitesinin aracı değişken rolü
The relationship between team virtue and team learning: Mediation role of team workplace spirituality
  1. Tez No: 783824
  2. Yazar: SELAHADDİN ŞAMİL FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN, PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Takım öğrenmesini teşvik etmek isteyen organizasyonların, takım öğrenmesinin öncüllerini, girdilerini ya da takım durumlarını bilmesi gereklidir. Proje yönetimi literatüründe, takım üyelerinin ahlaki doğası felsefi erdem etiği perspektifi bağlamında yeterli düzeyde dikkate alınmamıştır. Takım üyelerinin ahlaki doğası, eylem odaklı perspektifler (deontoloji ve sonuçsalcı) bağlamında çoğunlukla değerlendirilmiştir. Eylem odaklı perspektiflere göre, takım erdeminin özü, içsel faktörlerden ziyade dışsal faktörlerden oluşmaktadır. Eylem odaklı perspektifler, Pozitif Örgüt Okulunun erdem kavramsallaştırmasıyla örtüşmektedir. Bununla birlikte, eylem odaklı perspektiflerin ve Pozitif Örgüt Okulunun erdem kavramsallaştırması, iş etiği alanında eleştirilmektedir. Söz konusu eleştirilerin üstesinden gelmek amacıyla çalışma kapsamında Aristoteles'in temelini attığı ve Alasdair MacIntyre'nin günümüzde yeniden canlandırdığı felsefi erdem etiği perspektifi, takım erdeminin kavramsallaştırılması ve teorileştirilmesi sürecinde kullanılmıştır. Bu anlamda, takım erdemi, takım öğrenmesinin öncülü olarak çalışma kapsamında ele alınmıştır. Proje takımı literatüründe, proje takımlarının bilişsel ve duygusal yönleri ciddi bir şekilde dikkate alınırken, söz konusu takımların spiritüel doğası yeterli düzeyde çalışılmamıştır. Bu eksikliği tamamlamak amacıyla, çalışma kapsamında birey düzeyindeki işyeri spiritüalitesi takım düzeyinde ele alınmıştır. Ayrıca, gerek birey düzeyindeki spiritüalitenin gerek takım düzeyinde spiritüalitenin nasıl geliştirileceği konusunda örgütsel karar vericiler yeterli bilgiye sahip değildir. Bu bağlamda, takım erdemi, takım spiritüalitesinin bir öncülü olarak çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Örgütsel davranış araştırmalarında, takım spiritüalitesinin bir süreç değişkeni olarak ele alınmasına yönelik yönlendirmeler kapsamında, takım erdemi ve takım öğrenmesi arasındaki ilişkide takım spiritüalitesi aracı değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmanın verileri, yazılım geliştirme takımlarında çalışan 242 takım üyesine ulaşılarak toplanmıştır. Toplamda 214 yazılım geliştirme projesine ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, (i) takım erdeminin, takım spiritüalitesi üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu, (ii) takım spiritüalitesinin, takım öğrenmesi üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu, (iii) takım erdeminin, takım öğrenmesi üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, takım erdemi ve takım öğrenmesi arasındaki ilişkide takım spiritüalitesinin tam aracı değişken işlevinde hareket ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations that seek to encourage team learning must understand its antecedents, inputs, drivers, or team states. Based on the philosophical view of virtue ethics, the moral nature of team members has not been adequately considered in the project management literature. Action-oriented perspectives (such as deontology and consequentialism) have been employed frequently to assess team members' morality. Action-oriented views contend that external, as opposed to the interior, aspects constitute the essence of team virtue. The assumptions of action-oriented perspectives are consistent with the Positive Organizational Scholarship's conceptualization of virtue. In business ethics area, however, both the virtue conception of action-oriented approaches and the Positive Organizational Scholarship have been harshly criticized. The philosophical virtue ethics approach, founded by Aristotle and resurrected by Alasdair MacIntyre, has been utilized in the study's conceptualization and theorization of team virtue to address these objections. In this sense, team virtue has been discussed as an antecedent of team learning within the scope of the study. While the project management team literature frequently considers the cognitive and emotional components of project teams, the spiritual dimension has not been adequately studied. Hence, this study examined the workplace spirituality variable at the team level. Additionally, organizational decision-makers lack adequate knowledge on fostering spirituality at individual and team levels. Thus, team virtue was included as an antecedent of team spirituality in the research model. The mediation role of team spirituality in the link between team virtue and team learning has been investigated in response to calls for team spirituality to be considered as a process variable in organizational behavior research. Our data set contained 214 software development projects collected from 242 team members in software development firms. The research's findings revealed that (i) team virtue positively impacts team spirituality, (ii) team spirituality positively impacts team learning, and (iii) team virtue positively impacts team learning. As a result, it has been found that the relationship between team virtue and team learning is fully mediated by team spirituality.