Farklı koca fiğ (Vicia narbonensis) ve tek yıllık çim (Lolium multiflor L.) çeşitlerinin birlikte üretimlerinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri ve yabancı ot populasyonunu baskılama potansiyelleri
Effects of mix cropping of narbon vetch (Vicia narbonensis) withreygrass (Lolium multiflorum L.)on forage yield and quality and weed supression potential
  1. Tez No: 783849
  2. Yazar: MELEK DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERAP KIZIL AYDEMİR, DOÇ. DR. KORAY KAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Bilecik ekolojik koşullarında Koca fiğ (Vicia narbonansin) ve Tek yıllık çiminin (Lolium multiflorum L.) karışık ekilmesiyle karışımların (%50-%50) ot verimlerinin, bitkisel özelliklerinin, besleme değerlerinin ve yabancı ot popülasyonunun baskılamasını belirlemek amacıyla 2019-2020 ve 2020-2021 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırma denemesi, Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Yalın ekim parsellerinde ekim dekara 6 kg koca fiğ (Vicia narbonensis), 3 kg tek yıllık çim (Lolium multiflorum) olacak şekilde, baklagil ve buğdaygilin birlikte planlandığı parsellerde ise dekara 3 kg koca fiğ (Vicia narbonensis), 1.5 kg tek yıllık çim çimi (Lolium multiflorum) olacak şekilde yapılmıştır. Araştırma denemesinde; 9 karışım ve 6 saf uygulama olmak üzere toplam 15 uygulama bulunmaktadır. Baklagil bitki boyu, buğdaygil bitki boyu, bitki gövde çapı, buğdaygillerde başaklı kardeş sayısı, kocafiğde yan dal sayısı, buğdaygilde yaprak eni-boyu, kocafiğde yaprak eni-boyu, yaprak/sap oranı, karışımların botanik kompozisyonu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, bitkilerde hücre duvarı bileşenleri, sindirilebilir kuru madde ve nispi yem değeri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, toplam yeşil ot verimi bakımından en yüksek yeşil ot verimi 5969.6 kg/da değeri ile IFVN 567+Trinova karışım sisteminden, en yüksek kuru ot verimi 1327.8 kg/da değeri ile IFVN 567+Bartigra karışım sisteminden, en yüksek ham protein verimi 247.87 kg/da değeri ile IFVN 567+Trinova karışım çeşidinden elde edilmiştir. Bitki çeşitlerinin oluşturduğu kompozisyon ve bitkisel gelişme özelliklerine paralel olarak yabancı otları baskılamada başarılı olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the suppression of weed yields, vegetative characteristics, nutritional values and weed population of pure stands and the mixtures (50%-50%) of narbon vetch (Vicia narbonansis) and ryegrass (Lolium multiflorum L.) in Bilecik ecological conditions. The field trials were carried out in the vegetation period of 2020-2021 and experiment were set up with three replications according to the Randomised Blocks Trial Design. In sole crop planting plots, 6 kg vetch (Vicia narbonensis), 3 kg ryegrass (Lolium multiflorum) per decare while, 3 kg vetch (Vicia narbonensis), 1.5 kg ryegrass (Lolium multiflorum) for mix cropping system. In the research trial; There are a total of 15 applications, including 9 mixtures and 6 pure stand applications. Leguminous plant height, grass plant height, plant stem diameter, number of sprouts in grasses, number of lateral branches in octopus, leaf width-length in wheatgrass, leaf/stem ratio, leaf/stalk ratio, botanical composition of mixtures, green grass yield, hay yield , crude protein ratio, crude protein yield, cell wall components in plants, digestible dry matter and relative feed value were investigated. As a result of the study, in terms of total green grass yield, the highest green grass yield was from the IFVN 567+Trinova mixture system with 5969.6 kg/da, the highest hay yield was from the IFVN 567+Bartigra mixture system with 1327.8 kg/da, and the highest crude protein yield was 247.87. It was obtained from IFVN 567+Trinova mixture variety with kg/da value. It has also been seen that it is successful in suppressing weeds in parallel with the composition and vegetative growth characteristics of the plant varieties.