Farklı zamanlarda hasat edilen koca fiğ'de (Vicia narbonensis L.) ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimi
The change of some herbage yield and quality characteristics of narbon vetch (Vicia narbonensis L.) at harvested in different times
  1. Tez No: 771701
  2. Yazar: EMRULLAH DEVEBOYNU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN SEYDOŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Mardin ekolojik koşullarında farklı zamanlarda hasat edilen koca fiğ bitkisinde ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimini belirlemek amacıyla 2021-2022 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Araştırmada koca fiğin Tarman 2002 çeşidi kullanılmış olup, tarla denemesi tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme 11 Kasım 2021 yılında kurulmuş, hasat ise 2022 ilkbaharında koca fiğin çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, alt bakla oluşumu ve tam bakla tutma dönemi olmak üzere dört farklı zamanda yapılmıştır. Çalışmada; yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı (HP), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranı, kuru madde tüketimi (KMT) oranı, nispi yem değeri (NYD) ve toplam sindirilebilir besin madde (TSBM) oranı ile ilgili veriler ele alınmıştır. Araştırmada; yeşil ve kuru ot verimleri, ADF, NDF, HP, SKM, KMT, TSBM oranları açısından hasat zamanları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Koca fiğin yüksek ot verimi açısından tam çiçeklenme döneminde, kalite açısından ise alt baklaların oluşumu döneminde hasat edilmesinin önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2021-2022 cultivation period in order to determine the change of yield and some quality characteristics in Narbon vetch which was harvested at different times in Mardin ecological conditions. In the study Tarman 2002 cultivar of Narbon vetch was used and field trial was carried out with four replications according to randomized block design. The field trial was established on 11 October 2021 and the harvest of Narbon vetch was made in four different times of the spring of 2022 (the beginning of flowering, full flowering, bottom pods formation and full pods formation). In the study; green herbage yield, dry herbage yield, crude protein ratio (CP), acid detergent fiber (ADF) rate, neutral detergent fiber (NDF) rate, total digestible nutrient (TDN) rate, digestible dry matter (DDM) rate, dry matter intake (DMI) rate and relative feed value (RFV) are discussed. In the study; there were statistically significant differences between the green herbage yield, dry herbage yield, CP, ADF, NDF, DMI, DDM, TDN ratios. It can be recommended to harvest narbon vetch in full bloom period in terms of high grass yield and in full bloom period in terms of quality.