Koca fiğ'de (Vicia narbonensis L.) bitki yoğunluğunun bazı fenolojik, morfolojik ve fizyolojik özelliklere etkisi
The effect of plant density on some phenological, morphological and physilogical characters in narbon vetch (Vicia narbonensis L.)
- Tez No: 95330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma 1997 ve 1998 yıllarında Tekirdağ merkezde yer alan üretici arazisinde yapılmıştır. Araştırmada 4 farklı ekim normu ( 10,15,20,25 kg/da ) kullanılan koca fiğde, bunların verim ve kimi bitkisel özelliklere etkisi belirlenmiştir. Verilerin tespitinde her parselden 10 bitki seçilerek bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide meyve sayısı, meyvedeki tohum sayısı, toprak üstü ağırlığı, bin dane ağırlığı ve tane verimleri olmak üzere toplam 7 karakter üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu denemede elde edilen sonuçlar iki yılın ortalamalarına göre kısaca aşağıdaki gibidir. 1- En uzun bitki boyu, 10 kg/da ekim normunda ve 87.21 cm dir. En kısa bitki boyu ise 20 kg/da ekim normunda ve 81.12 cm dir. 2- Yan dal sayılarına bakıldığında, en fazla yan dal sayısı 10 kg/da ekim normunda ve 3.10 adet yan dal sayısı ortalaması ile, en az yan dal sayısı ise 20 kg/da ekim normunda ve 2.33 adet yan dal sayısı ortalaması tespit edilmiştir. 3- Bitkide meyve sayısında, en fazla 22.17 adet meyve sayısı ortalamasıyla 10 kg/da ekim normunda ve en az 7.66 adet meyve sayısı ortalamasıyla 25 kg/da ekim normunda bulunmuştur. 4- Meyvedeki tohum sayılarına bakıldığında, en fazla tohum 4.92 adet ortalamasıyla 20 kg/da ekim normunda ve en az tohum ise 3.84 adet ortalamayla 10 kg/da ekim normunda bulunmuştur.II 5- Toprak üstü ağırlığı en yüksek 4603.3 kg/ha ile 15 kg/da ekim normunda ve en düşük ise 3351.7 kg/ha ile 25 kg/da ekim normunda bulunmuştur. *. 6- Bin dane ağırlığı en yüksek 280. 17 g ile 20 kg/da ekim normunda ve en düşük ise 227.50 g ile 25 kg/da ekim normunda bulunmuştur. 7- En yüksek dane verimi 3793.3 kg/ha ile 15 kg/da ekim normunda ve en düşük verim ise 2753.3 kg/ha ile 10 kg/da ekim normunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out in the farmer field that is located in central village of Tekirdağ under farmer conditions in 1997 and 1998 years. In this study it was determined the most suitable seeding rate and effects of these seeding rates on yield and some vegetal characters of narbon vetch. Perhaps, it can be“ In ten plant which were random selected ”and plant height, number of branch per plant, number of pod per plant, number of seed per pod, biomass yield during seed harvest stage, 1000 seed weight and seed yield were determined. The results of experiment were summarized as follow: 1- Maximum plant height (87.21 cm) was measured in 10 kg/da, minimum (81. 12cm) in 20 kg/da seeding rate. 2- When the considered to number of branch, the heighest value was obtained from 10 kg/da (3.10), the lowest value was determined from 20 kg/da (2.33). 3- Maximum and minimum number of pod per plant (22.17-7.66) were determined from 10 and 25 kg/da seeding rate respectively. 4- With respect to number of seed per pod, the highest value (4.920) was reported by 20 kg/da seeding rate, the lowest value (3.843) by 10 kg/da seeding rate. 5- The highest and lowest biomass yield (460.33 kg/da-3351.7 kg/ha) were obtained from 15 and 25 kg/da seeding rate respectively.IV 6- The highest 1000 seed weight (280.17 g) was obtained from 20 kg/da, the lowest (227.50 g) was determined from 25 kg/da seeding rate. 7- In our study, the highest seed yield (3793.3 kg/ha) was obtained in 15 kg/da seeding rate, the lowest value (2753.3 kg/ ha) in 10 kg/da seeding rate.