Türk romanında çocuk folkloru
Children folklore in Turkish novel
- Tez No: 783853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Çalışmamızda muhtelif romanlardaki çocuk merkezinde meydana gelmiş inanışlar, uygulamalar, edebiyat ve günlük yaşam unsurları ele alınmaktadır. Çocuk folkloru konusunda malzemelerin var edicisi tek başına çocuklar değildir. Lakin merkezde daima çocuklar bulunmaktadır. Çalışma hududunun gebelikten evvelki süreçlerle başlaması ise gereklidir. Gebeliğin gerçekleşmesiyle çocuk etrafında oluşmuş zengin bir inanışlar bütününe rastlarız. Böylece gebeliğin gerçekleştiği zamandan çocuğun büyümesine değin geçen süre içerisinde çocuk etrafında zengin bir kültürel birikimin meydana geldiği görülür. Öyle ki okunan romanlardaki malzemeler doküman analizi yöntemiyle incelenmiş ve betimsel olarak sunulmuştur. Çalışmanın dokusunu ise temelde sözlü kültürün yazılı kültüre olan inkişafı meydana getirmiştir. Böylece çalışma, altı ana bölüm etrafında teşekkül etmekle birlikte çalışmanın esas dokusunu“Okunan Romanlar Hakkında”adlı bölüme kadar olan bölümler teşkil etmektedir. Söz konusu bölümler nazarında sözlü kültürün romanlara da kaynaklık yaptığı müşahede edilmekle birlikte yazarların farklılaşan bakış açılarıyla beraber bunları romanlarına yansıttıkları görülmektedir. Böylece muhtevadaki çeşitlenmede kültürel dokudaki farklılıkların yansımasının son derece tesirli olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the beliefs, practices, literature, and daily life elements that have occurred in the children's center in various novels are discussed. Children alone are not the creators of materials on children's folklore. However, there are always children in the center. It is necessary for the working border to start with the processes before pregnancy. With the realization of pregnancy, we come across a rich set of beliefs formed around the child. Thus, it is seen that a rich cultural accumulation occurs around the child during the period from the time of pregnancy to the growth of the child. So much so that the materials in the read novels were analyzed by the document analysis method and presented descriptively. The texture of the study is basically the development of oral culture to written culture. Thus, although the study is formed around six main chapters, the main texture of the study is the chapters up to the chapter called“Okunan Romanlar Hakkında”. While it is observed that oral culture is also a source for novels in the eyes of the aforementioned sections, it is seen that the authors reflect these in their novels with their differing perspectives. Thus, it is seen that the reflection of the differences in the cultural texture is extremely effective in the diversification of the content.