Öğretmen adaylarının yazma geribildirime ilişkin algı ve tercihlerinin incelenmesi
Investigation of teacher candidates' perceptions of and preferences for the writing feedback
  1. Tez No: 783855
  2. Yazar: REFİA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı öğretmen adaylarının yazma geribildirim algıları ve geribildirim alma tercihleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 151 öğretmen adayı ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 382 öğretmen adayı yer almaktadır. Araştırma verileri Kutluca Canbulat (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan Yazma Geribildirim Ölçeği ve Ülper (2011) tarafından oluşturulan Geribildirim Alma Tercihleri Sormacasının geçerlik, güvenirlik çalışmaları yapılarak oluşturulan Metinsel Özelliklere İlişkin Geribildirim Almaya Yönelik Tercihler Ölçeği ve Geribildirim Verilme Şekli ve Tarzına Yönelik Tercihler Ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi normal dağılımın olduğu durumlarda bağımsız gruplar T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) (parametrik test), normal dağılım olmayan durumlarda Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları Metinsel Özelliklere İlişkin Geribildirim Alma Tercihleri ölçeğinde öğretmen adayları en çok metnin tezi (konusu) hakkında geribildirim almak istemektedirler. Geribildirim Verilme Şekli ve Tarzına Yönelik Tercihler ölçeğinde öğretmen adaylarının öğretmenlerinden, öğretici açıklamalar içeren, birebir yazılı geribildirim almayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Yazma geribildirim algıları ile geribildirim alma tercihleri arasında cinsiyet ve bölüme göre farklılaşma olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış, gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the relationship between pre-service teachers' perceptions of writing feedback and their preferences for receiving feedback. In the research, there are 151 teacher candidates studying at Akdeniz University Faculty of Education in the 2020-2021 academic year and 382 teacher candidates studying in the 2021-2022 academic year. The Writing Feedback Scale and the research data adapted into Turkish by Kutluca Canbulat (2020) It was collected through the Preferences for Receiving Feedback Scale and the Preferences for the Way and Style of Giving Feedback, which was created by conducting validity and reliability studies of the Feedback Receiving Preferences Questionnaire created by Ülper (2011). In the analysis of the data, independent groups T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) (parametric test) were applied in cases with normal distribution, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were applied in cases where there was no normal distribution. Research findings: In the Scale of Preferences for Receiving Feedback Regarding Textual Characteristics, pre-service teachers mostly want to receive feedback about the thesis (subject) of the text. In the Preferences for the Way and Style of Giving Feedback scale, it was determined that the pre-service teachers preferred to receive one-to-one written feedback from their teachers, including didactic explanations. It was found that there was a difference between the perceptions of writing feedback and the preferences for receiving feedback according to gender and department. The findings were discussed within the framework of the literature, and suggestions were presented for future studies.