Çocuk böbrek nakilli hastalarda hipertansiyon varlığında endoplazmik retikulum stresinin greft fonksiyonlarına etkisi
The effect of endoplazmic reticulum stress on graft functions in the presence of hypertension in pediatric kidney transplantation patients
- Tez No: 783864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZUHAL EROĞLU, PROF. DR. MUHSİN ÖZGÜR ÇOĞULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocuk Böbrek Nakilli Hastalarda Hipertansiyon Varlığında Er Stresinin Greft Fonksiyonlarına Etkisi Kronik böbrek yetmezliği, artan risk faktörleri ile birlikte önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite, primer hipertansiyon, diyabet gibi premorbid hastalıkların pediyatrik yaş grubunda da sıklığı artmaktadır. Böbrek yetmezliğinin tedavi seçenekleri içinde böbrek nakli çocuk yaş hastalar için de en optimal çözüm olma durumunu korumaktadır. Böbrek naklinin en önemli hedefi nakilli böbrekle hastanın sorunsuz mümkün olan en uzun süre yaşamasıdır. Erişkin yaş böbrek nakilli hastalar için hipertansiyon nakilli böbreği olumsuz etkilediği yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Çocuk böbrek nakilli hastalar için sınırlı sayıda çalışma vardır ve hipertansiyondan etkilenim süresi daha kısa olduğu için, etkilenim ile ilgili sonuçlar net değildir. Nakilli böbrek naklin hem akut döneminde iskemi reperfüzyon ve immun mekanizmalar kaynaklı hem de kronik süreçte diyabet-hipertansiyon ve diğer kronik hastalıklar kaynaklı Endoplazmik Retikulum Stresine (ERS) girer. Nakilli böbrekteki sorunların erken tanısı için, ERS mekanizmalarındaki moleküler değişimlerin biyobelirteç olma durumu önmeli araştırma konusudur. Bu tez çalışmasında; böbrek nakilli çocuklarda, hipertansiyon varlığında miRNA-211, miRNA-708, miRNA-hcmv'nin ERS'i başlatabileceği ve kötü prognozu öngörmede biyobelirteç olma durumu incelenmek amaçlanmıştır. Hipertansiyonu olan böbrek nakilli çcukları miRNA-708 ve hcmv-miRNA-UL112'nin ayırt ettiği, böbrek disfonksiyonu ve kötü prognozu miRNA-211'in ayırt edici olduğu saptanmıştır.Ancak hipertansiyon ve incelenen miRNA'lar birlikte prognostik olarak değerlendirildiğinde prognoza etki saptanamaıştır. Hipertansiyona maruz kalınan süre ve çalışmadaki örnek sayısının bu ilişkiyi ortaya koymak için sorun olduğu düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler; Çocuk böbrek nakli, endoplazmik retikulum stresi, miRNA-211, miRAN-708, hcmv-miRNA-UL112
Özet (Çeviri)
The Effect of ER Stress on Graft Functions in the Presence of Hypertension in Pediatric Kidney Transplantation Patients Chronic renal failure is an important public health problem with increasing risk factors. The prevalence of premorbid diseases such as obesity, primary hypertension and diabetes is also increasing in the pediatric age group. Among the treatment options for kidney failure, kidney transplantation remains the most optimal solution for pediatric patients. The most important goal of kidney transplantation is to live as long as possible without any problems with the transplanted kidney. There are studies showing that hypertension affects the kidney transplant negatively for adult kidney transplant patients. There are limited number of studies for pediatric kidney transplant patients and the results regarding the exposure are not clear because the exposure time from hypertension is shorter. Transplanted kidney undergoes Endoplasmic Reticulum Stress (ERS) both in the acute phase of transplantation, caused by ischemia-reperfusion and immune mechanisms, and in the chronic process, caused by diabetes-hypertension and other chronic diseases. For the early diagnosis of problems in the transplanted kidney, the biomarker status of molecular changes in the ERS mechanisms is an important research topic. In this thesis study; In this study, it was aimed to examine whether miRNA-211, miRNA-708, miRNA-hcmv can initiate ERS in the presence of hypertension in children with kidney transplantation and to be a biomarker in predicting poor prognosis. It was determined that miRNA-708 and hcmv-miRNA-UL112 differentiated kidney transplant children with hypertension, and miRNA-211 differentiated kidney dysfunction and poor prognosis. The duration of exposure to hypertension and the number of samples in the study were thought to be a problem to reveal this relationship. Keywords; Child kidney transplantation, endoplasmic reticulum stress, miRNA-211, miRAN-708, hcmv-miRNA-UL112