Riskli gebelerde gebelik stresi ile prenatal bağlanma arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the relationship between pregnancy stress and prenatal attachment in pregnant women at risk and affecting factors
- Tez No: 783865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESMİYE ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma, riskli gebelerde gebelik stresi ile prenatal bağlanma arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Tanımlayıcı-Kesitsel tipteki çalışma Haziran 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini Perinatoloji Kliniğine randevusu bulunan riskli gebeler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 260 riskli gebe oluşturdu. Örneklem büyüklüğünü belirlemede güç analizi yapıldı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri”kullanılarak veriler riskli gebeler ile yüz yüze görüşme yapılarak toplandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Araştırma grubundaki gebelerin %53,5'inin 26-30 yaş aralığında olduğu, %54,6'sının üniversite mezunu olduğu, %50,4'ünün herhangi bir işte çalıştığı, %80,4'ünün gelirinin giderine eşit olduğu, %70,8'inin gebeliğini planladığı belirlenmiştir. Araştırmada yer alan gebelerin GSDÖ puan ortalaması 21,05±8,90, PBE puan ortalaması 58,99±6,42 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between pregnancy stress and prenatal attachment in pregnant women at risk and the factors affecting this relationship. Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted in the Perinatology Department of Kocaeli University Hospital between June 2022 and August 2022. The study population consisted of pregnant women at risk who had an appointment with the Perinatology Department. The study sample consisted of 260 pregnant women at risk who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews with pregnant women at risk using a“Demographic Information Form”,“the Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS)”and“the Prenatal Attachment Inventory (PAI)”. Data were analysed using IBM SPSS statistics software version 20.0. Results: Among the pregnant women in the sample, 53.5% were between the ages of 26 and 30, 54.6% were university graduates, 50.4% were employed, 80.4% had incomes equal to their expenses, and 70.8% had a planned pregnancy. Also, the mean PSRS score of the pregnant women was 21.05±8.90, and their mean PAI score was 58.99±6.42.