Çok dilli ilkokul öğrencilerinin Türkçe okuma ve yazma becerilerine ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi
Examination of the views of students, teachers and parents on Turkish reading and writing skills of multilingual elementary school students
  1. Tez No: 783863
  2. Yazar: HİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı çok dilli ilkokul öğrencilerinin Türkçe okuma ve yazma becerilerini öğrenci, öğretmen ve velilerin görüşleri doğrultusunda incelemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden bir durum çalışmasıdır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya ili Döşemealtı ilçesindeki özel bir ilkokulda eğitim görmekte olan çok dilli öğrenciler, bu öğrencilerin velileri, sınıf öğretmenleri, Ekstra Türkçe dersi öğretmenleri ve İngilizce eğitim veren okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 1. 2. 3. ve 4. sınıflardaki çok dilli 35 öğrenci, 35 veli, 9 sınıf öğretmeni, 1 Ekstra Türkçe dersi öğretmeni ve 3 okul öncesi İngilizce öğretmeni katılım sağlamıştır. Araştırma toplam 83 katılımcı ile yürütülmüştür. Görüşme tekniğine dayalı olarak yapılan bu çalışmada, araştırmanın verileri araştırma tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; • Çok dilli öğrencilerin okuma ve yazma becerilerine ilişkin okumaya hazırbulunuşlukları üzerinde okul öncesi deneyimlerinin, bildikleri diğer dillerin alfabe ve dil özelliklerinin, Türkçe öğrenmeye başladıkları sınıf seviyelerinin önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin ve velilerin görüşlerinden elde edilen bulguların da öğrencilerin görüşleri ile benzerlik gösterdiği fark edilmiştir. • Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin görüşleri doğrultunda çok dilli öğrencilerin okuma becerisi üzerinde eğitim öğretim sürecine yönelik Türkçe dilbilgisi yeterliklerinden en etkili olan unsurun söz varlığı ile ilgili olduğu fark edilmiştir. Yazma becerisi üzerinde ise yazım ve dilbilgisi kurallarına uygun yazma konusu önemli role sahiptir. • Çok dilli öğrencilerin okumaya ve yazmaya ilişkin dil tercihleri üzerinde ebeveynlerinin uyruklarının, evde konuşulan dillerin ve Türkiye'de yaşadıkları sürenin etkili olduğu görülmüştür. • Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin ortak görüşü doğrultusunda, çok dilli öğrencilerin okuma ve yazmada yaşadıkları zorlukların sebebinin kelime bilgilerini yeterli olmayışından kaynaklandığı fark edilmiştir. • Çok dilli öğrencilerin okul öncesi eğitim dillerinin, öğrencilerin okuma ve yazma beceri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Turkish reading and writing skills of multilingual primary school students based on student, teacher, and parent feedback. This is a case study of qualitative research methods. This research's study group consists of multilingual students, their parents, classroom teachers, Extra Turkish lesson teachers, and preschool teachers teaching English in a private primary school in Antalya during the academic year 2020-2021. 35 multilingual students, 35 parents, 9 teachers, 1 additional Turkish teacher, and 3 preschool English teachers participated in the study. The study included a total of 83 participants. The data for this study is gathered using semi-structured interview questions developed by the research using a negotiation technique. Content analysis is used in data analysis. According to the findings obtained, • Pre-school experiences on multilingual students' readiness for reading and writing skills, as well as the alphabet and language characteristics of other languages they know, have a significant impact on the classroom levels at which they begin to learn Turkish. It was discovered that the findings from the perspectives of teachers and parents were similar to those of the students. • It has been observed that the vocabulary of Turkish grammar competencies for the teaching process on the ability of multilingual students is the most effective factor in reading of students, teachers, and parents. Writing in accordance with spelling and grammar rules plays an important role in writing skills. • The language preferences of multilingual students in reading and writing revealed that their parents' nationality, the language spoken at home, and the time they lived in Turkey were effective. • According to the common opinion of students, teachers, and parents, the difficulties experienced by multilingual students in reading and writing are due to insufficient vocabulary. • Multilingual students have a significant impact on pre-school education languages, as well as students' reading and writing skills.