Riskli gebelerde eş tarafından algılanan desteğin prenatal bağlanmaya etkisi
The effect of support perceived by the partner on prenatal attachment in pregnant women at risk
- Tez No: 906888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BALÇIK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bağlanma, prenatal dönemde anne ve bebek arasında oluşan olumlu koşulların sürekliliği ile hayat boyu etkileri devam eden ve devamlılığı olan kavramdır. Riskli gebeler daha fazla strese maruz kalır ve psikolojik yönden olumsuz etkilenir böylece gebelik sürecine uyumu zorlaşır. Gebelikte yeterli eş desteği alan gebelerin prenatal stres seviyesi düşük olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, riskli gebelerde eş tarafından algılanan desteğin prenatal bağlanmaya etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Analitik tipteki bu çalışma Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hizmet Binası Perinatoloji Servisinde riskli gebelik tanısıyla yatışı yapılan 288 kadın ile 1 Ağustos- 30 Ekim 2023 tarihler arasında yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Gebe Tanıtım Formu”,“Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği (GEDAÖ)”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Attachment is a concept that has lifelong effects and continuity with the continuity of the positive conditions that occur between the mother and the baby in the prenatal period. Risky pregnancies are exposed to more stress and are negatively affected psychologically, thus making it difficult to adapt to the pregnancy process. It is known that pregnant women who receive adequate spousal support during pregnancy have low prenatal stress levels. This study was conducted to evaluate the effect of support perceived by the spouse on prenatal attachment in high-risk pregnant women. MATERIAL AND METHODS: This analytical type study was conducted between 1 August and 30 October 2023 with 288 women who were hospitalized with the diagnosis of risky pregnancy in the Perinatology Service of Sakarya Training and Research Hospital Gynecology and Pediatrics Service Building.“Pregnant Introduction Form”,“Perception of Partner Support During Pregnancy Scale (PPSDPC) ”and“Prenatal Attachment Inventory (PBE)”were used to collect data. SPSS 22.0 package program, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used to analyze the data.